BiznesINFO.pl

Pexels/freestocks.org

Największa firma transportowa na świecie potężna także w Polsce. Ale konkurencja nie śpi

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest największa firma transportowa na świecie

  • Jakie są jej dochody

  • Jakie są inne, równie potężne koncerny transportowe

Największa firma transporotowa na świecie nie raz pukała do twoich drzwi

Największa firma transportowa na świecie to DHL Supply Chain & Global Forwarding. Jest to pododdział Deutsche Post DHL powiązany z ogromnym koncernem logistycznym DHL. Sam DHL transportuje rocznie ok. 1,5 mld paczek rocznie.

Jak na tym tle prezentuje się największa firma transportowa na świecie? W celu porównania skali dostaw realizowanych przez liderów rynku transportowego należy posłużyć się skrótem TEU. Jest to jednostka pojemności. 1 TEU odpowiada objętości jednego kontenera o długości 20 stóp.

Portal trans.info podaje, że w 2018 r. DHL Supply Chain & Global Forwarding przetransportował 3 225 000 kontenerów morskich (TEU). W ciągu roku największa firma transportowa na świecie zarejestrowała dochód brutto rzędu 28,1 mld dolarów.

Lider zestawienia to niemiecka spółka, która swoim zasięgiem obejmuje wszystkie kontynenty. Początki jej działalności sięgają końca lat 60. XX wieku. Serwis hittransport.pl donosi, że firma organizuje przewóz ładunków przy wykorzystaniu zarówno transportu morskiego , jak i lotniczego.

Największa firma transportowa na świecie ma siedzibę w Bonn i zatrudnia ponad pół miliona osób. Pododdziały spółki mieszczą się także w USA, Azji i Europie. Jednym z nich jest DHL Supply Chain Poland, w której pracuje ok. 380 tys. osób.

Ważni gracze na rynku transportowym. Podium rankingu należy do Niemiec

Na drugim miejscu zestawienia plasuje się firma Kuehne + Nagel. W 2018 udało się jej przetransportować jeszcze więcej kontenerów niż DHL Supply Chain & Global Forwarding - 4 990 000 TEU. Mimo tego dochód brutto był niższy (25,3 mld dolarów brutto).

Druga największa firma transportowa na świecie to jednocześnie najstarsza spółka działająca w tej branży. Jej początki datowane są na 1890 r. Koncern o niemieckich korzeniach działa w ponad 100 państwach, również w Polsce. Poza transportem zajmuje się także logistyką. Działalność tej firmy zdecydowanie usprawniła wymianę handlową między Europą a Azją.

Najniższa lokata na podium przypadła innej niemieckiej firmie - DB Schenker. W 2018 r. spółka przetransportowała 2 203 000 TEU. Dochód roczny wyniósł ponad 19,9 mld dolarów brutto.

Trzecia największa firma transportowa na świecie ma główną siedzibę w Essen. Obecnie zatrudnia ponad 76 tys. osób w ok. 2 tys. oddziałów w najdalszych zakątkach globu. Od 2005 r. DB Schenker ma swoją filię także w naszym kraju.

W pierwszej dziesiątce najbardziej wartościowych i najlepiej zorganizowanych spółek transportowych na świecie znalazły się także:

  • 4 miejsce - Sinotrans (Chiny) - 3 740 000 TEU, 10,1 mld dolarów,

  • 5 miejsce - Expeditors (USA) - 1 167 820 TEU, 8,1 mld dolarów,

  • 6 miejsce - Panalpina (Szwajcaria) - 1 484 100 TEU, 6,1 mld dolarów,

  • 7 miejsce - Nippon Express (Japonia) - 686 206 TEU, 18,7 mld dolarów,

  • 8 miejsce - UPS Supply Chain Solutions (USA) - 600 000 TEU, 9,8 mld dolarów,

  • 8 miejsce - Bollore Logistics (Francja) - 873 000 TEU, 5,4 mld dolarów,  

  • 9 miejsce - C.H. Robinson (USA) - 1 000 000 TEU, 16,6 mld dolarów.       

Do lektury na temat największych polskich firm transportowych zapraszamy tutaj .

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]