BiznesINFO.pl
Najniższa emerytura w 2021 roku – od kiedy, ile wyniesie?

pixabay.com

Najniższa emerytura w 2021 roku – od kiedy, ile wyniesie?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Andrzejczak

Udostępnij:

Już niedługo emeryci zyskają dzięki corocznej waloryzacji emerytur. Jakie będą nowe stawki oraz wysokość najniższego świadczenia emerytalnego w 2021 roku? Podajemy poniżej.

Ile wynosiła najniższa emerytura w 2020 roku?

W zeszłym roku najniższa emerytura wynosiła 1 200 zł. To oznacza, że od 2016 roku minimalne świadczenie rentowe i emerytalne wzrosło o 36% – 4 lata temu świadczenia te wynosiły 882,56 zł.

O ile wzrośnie kwota najniższej emerytury w 2021 roku?

Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów zakłada, że emerytury w 2021 roku wzrosną o 3,84%, jednak muszą zostać podwyższone o co najmniej 50 zł. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z kolei wzrosną do 937,50 zł. Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie jednak określony dopiero w lutym 2021 roku. Przewiduje się natomiast, że koszt waloryzacji będzie kosztował rząd 9,6 miliarda zł.

Zgodnie z wyżej przedstawionymi informacjami można więc oszacować, że najniższa emerytura w 2021 roku będzie wynosiła 1 250 zł. Pamiętajmy jednak, że kwoty emerytur podawane są w formie brutto, a to oznacza, że emeryci mogą liczyć na 1 068 zł netto. 

Projekt przyjętej ustawy przewiduje jednak dodatkowe rozwiązania w przypadku, gdyby wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż przewidziane 104,16%. W takiej sytuacji zostanie zastosowana waloryzacja procentowa oparta o faktyczny wskaźnik waloryzacji dla wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, nie tylko dla seniorów otrzymujących najniższe emerytury. 

Na czym polega waloryzacja najniższej emerytury?

Emerytury i renty raz w roku ulegają waloryzacji, czyli emeryci otrzymują od marca danego roku świadczenia emerytalne lub renty zwiększone o dany procent obowiązującego wskaźnika. Waloryzowana jest kwota świadczeń przyznawanych przed terminem waloryzacji. Polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Odbywa się ona z urzędu, dlatego nie ma potrzeby składania wniosków o przyznanie wyższych świadczeń niż przed podniesieniem wysokości wypłat. 

Projekt ustawy to nie tylko najniższe emerytury – wzrośnie kryterium dochodowe

Według przyjętego projektu ustawy wzrośnie także próg dochodowy przy świadczeniach miesięcznych dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (do 1 750 zł) oraz zostanie podwyższona kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych (do 2 450 zł).

Zapis ten chroni osoby niepełnosprawne przed utratą praw do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w związku z ustawowym wzrostem rent i najniższych emerytur. Świadczenie to zostało wprowadzone przez rząd w październiku 2019 roku.

Najniższa emerytura a 13-stka i 14-stka – co z nimi?

Mateusz Morawiecki, czyli Prezes Rady Ministrów, zadeklarował, że emeryci w 2021 otrzymają dodatkowe wypłaty emerytur, nazywane potocznie trzynastą i czternastą emeryturą. Na bonusowe świadczenia mogą liczyć emeryci z niższymi wypłatami, w tym ci, którzy otrzymują najniższą emeryturę.

Oznacza to, że emeryci otrzymujący najniższą emeryturę otrzymają dodatkowo 2500 zł brutto, czyli 2 136 zł “na rękę”.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >