Najniższa emerytura w 2021 roku – od kiedy, ile wyniesie?
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 5 Stycznia 2021

Najniższa emerytura w 2021 roku – od kiedy, ile wyniesie?

Już niedługo emeryci zyskają dzięki corocznej waloryzacji emerytur. Jakie będą nowe stawki oraz wysokość najniższego świadczenia emerytalnego w 2021 roku? Podajemy poniżej.

Ile wynosiła najniższa emerytura w 2020 roku?

W zeszłym roku najniższa emerytura wynosiła 1 200 zł. To oznacza, że od 2016 roku minimalne świadczenie rentowe i emerytalne wzrosło o 36% – 4 lata temu świadczenia te wynosiły 882,56 zł.

O ile wzrośnie kwota najniższej emerytury w 2021 roku?

Projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów zakłada, że emerytury w 2021 roku wzrosną o 3,84%, jednak muszą zostać podwyższone o co najmniej 50 zł. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z kolei wzrosną do 937,50 zł. Ostateczny wskaźnik waloryzacji będzie jednak określony dopiero w lutym 2021 roku. Przewiduje się natomiast, że koszt waloryzacji będzie kosztował rząd 9,6 miliarda zł.

Zgodnie z wyżej przedstawionymi informacjami można więc oszacować, że najniższa emerytura w 2021 roku będzie wynosiła 1 250 zł. Pamiętajmy jednak, że kwoty emerytur podawane są w formie brutto, a to oznacza, że emeryci mogą liczyć na 1 068 zł netto.

Projekt przyjętej ustawy przewiduje jednak dodatkowe rozwiązania w przypadku, gdyby wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż przewidziane 104,16%. W takiej sytuacji zostanie zastosowana waloryzacja procentowa oparta o faktyczny wskaźnik waloryzacji dla wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, nie tylko dla seniorów otrzymujących najniższe emerytury.

Na czym polega waloryzacja najniższej emerytury?

Emerytury i renty raz w roku ulegają waloryzacji, czyli emeryci otrzymują od marca danego roku świadczenia emerytalne lub renty zwiększone o dany procent obowiązującego wskaźnika. Waloryzowana jest kwota świadczeń przyznawanych przed terminem waloryzacji. Polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Odbywa się ona z urzędu, dlatego nie ma potrzeby składania wniosków o przyznanie wyższych świadczeń niż przed podniesieniem wysokości wypłat.

Projekt ustawy to nie tylko najniższe emerytury – wzrośnie kryterium dochodowe

Według przyjętego projektu ustawy wzrośnie także próg dochodowy przy świadczeniach miesięcznych dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (do 1 750 zł) oraz zostanie podwyższona kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych (do 2 450 zł).

Zapis ten chroni osoby niepełnosprawne przed utratą praw do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w związku z ustawowym wzrostem rent i najniższych emerytur. Świadczenie to zostało wprowadzone przez rząd w październiku 2019 roku.

Najniższa emerytura a 13-stka i 14-stka – co z nimi?

Mateusz Morawiecki, czyli Prezes Rady Ministrów, zadeklarował, że emeryci w 2021 otrzymają dodatkowe wypłaty emerytur, nazywane potocznie trzynastą i czternastą emeryturą. Na bonusowe świadczenia mogą liczyć emeryci z niższymi wypłatami, w tym ci, którzy otrzymują najniższą emeryturę.

Oznacza to, że emeryci otrzymujący najniższą emeryturę otrzymają dodatkowo 2500 zł brutto, czyli 2 136 zł “na rękę”.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News