BiznesINFO.pl
Najbogatsze kraje Europy 2020 r.

Flickr/Images Money, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Najbogatsze kraje w Europie. Niektóre mogą Cię zaskoczyć

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Najbogatsze kraje w Europie są nie tylko ważnymi graczami na arenie międzynarodowej, lecz także fundamentem stabilności Unii Europejskiej. Część z nich plasuje się wysoko również w światowym rankingu zamożności państw. Gdzie w Europie żyje się najlepiej w

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najbogatsze kraje w Europie

  • Jakie wskaźniki decydują o zamożności państw

  • Które z europejskie państwa są wysoko w światowym rankingu

Najbogatsze kraje w Europie. Pierwsza piątka bez większych zaskoczeń

Najbogatsze kraje w Europie to Niemcy, Szwajcaria, Niderlandy, Wielka Brytania i Francja. Najbardziej zamożna piątka została wyselekcjonowana w oparciu o trzy wskaźniki: PKB, średni dochód i indeks postępu społecznego (SPI). Wszystkie te dane przeanalizowali i zestawili analitycy portalu workandmoney.com.

PKB i średni dochód to indykatory, które figurują w większości makroekonomicznych analiz dotyczących zamożności państwa. Indeks postępu społecznego nie pojawia się w nich zbyt często, ale pozwala na wartościową weryfikację, czy dobrobyt państwa przekłada się na jego rozwój i w jaki sposób kraje zaspokajają potrzeby swoich obywateli. W ramach indeksu bada się: dostęp do żywności i podstawowej opieki medycznej, dostęp do wody i warunki sanitarne, schronienie, bezpieczeństwo osobiste, dostęp do podstawowej wiedzy i edukacji, dostęp do informacji i środków komunikacji, zdrowie, jakość środowiska, prawa osobiste, wolność wyboru, inkluzywność i dostęp do szkolnictwa wyższego. O bogactwie nie świadczą bowiem tylko liczby.

Czym mogą poszczyć się najbogatsze kraje Europy?

Niemcy plasują się na szczycie rankingu najbogatszych krajów w Europie z PKB w wysokości 3,9 bln dolarów. Średni dochód Niemca w 2020 r. wynosił 49,8 tys. dolarów. W stu punktowej skali SPI Niemcy uzyskali wynik 89,21.

W czym tkwi ich sukces? Przede wszystkim w przemyśle. W Niemczech udział przemysłu w wartości dodanej brutto wynosi 22,9 proc. i jest najwyższy wśród krajów G7. Najsilniejsze sektory to przemysł samochodowy, elektryczny, maszynowy i chemiczny. Drugim czynnikiem, który sprawia, że nasi zachodni sąsiedzi są jednym z najbogatszych krajów w Europie, jest wysoki wskaźnik eksportu. Poza tym ich gospodarka uchodzi za jedną z najbardziej otwartych. W Niemczech wskaźnik udziału handlu zagranicznego wynosi blisko 84,4 proc., a w USA - 26,7 proc.

Drugim najbogatszym krajem w Europie według rankingu jest Szwajcaria. PKB tego państwa wynosi 705 mld dolarów, a przeciętny dochód waha się w okolicach 64,1 tys. dolarów. Wskaźnik SPI jest nieznacznie wyższy niż w przypadku Niemiec i wynosi 89,97 pkt.

Na sukces Szwajcarii ma wpływ długoletnia neutralność, zdywersyfikowana struktura przemysłu, brak prawa patentowego na początku XX w. oraz niskie cła. Szwajcaria to państwo poza UE, którego bogactwo widać niemal na każdym kroku. Wystarczy tylko wybrać się do Zurychu czy Genewy, gdzie nie trudno o luksusowe pojazdy czy ekskluzywne posiadłości.

Trzecie miejsce w rankingu „Najbogatsze kraje Europy” może nieco zaskakiwać, choć wskaźniki sugerują, że jest to miejsce jak najbardziej zasłużone. PKB Niderlandów to 912,8 mld dolarów. Średni dochód obywatela wynosi 54,2 tys. dolarów, a SPI - 89,34 pkt.

To w Niderlandach przez wieki krzyżowały się drogi handlowe i usługowe niemal całego świata. Portal wiatrak.nl donosi, że Amsterdam to obok Frankfurtu największy węzeł internetowy Europy, z którego korzystają wielcy operatorzy z Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej. Niderlandy mogą pochwalić się także największym portem w Europie - Rotterdamem, który rocznie przeładowuje setki milionów ton towarów i zatrudnia dziesiątki tysięcy osób z różnych państw.

Tuż za podium uplasowała się Wielka Brytania, która od początku 2021 r. nie jest już oficjalnie członkiem UE. PKB tego państwa wynosi 2,8 bln dolarów, a średni dochód na obywatela - 44,7 tys. dolarów. SPI Wielkiej Brytanii to 88,74 pkt. Pierwszą piątkę zamyka Francja z PKB rzędu 2,7 bln dolarów, średnim dochodem w wysokości 44,5 tys. dolarów i SPI z punktacją 87,88.

Warto odnotować, że najbogatsze kraje Europy: Niemcy, Szwajcaria, Niderlandy, Wielka Brytania i Francja znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej zamożnych państw świata w rankingu przygotowanym przez analityków z workandmoney.pl. Fakt ten nie powinien dziwić - trzy z nich należą bowiem do Unii Europejskiej, która jest jednym z trzech największych handlowców na świecie (obok USA i Chin).

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >