Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.06.2023 17:19

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia

pieniądze
Domena publiczna

Historii z mało znanymi dodatkami finansowymi jest naprawdę sporo. Jednym z takich świadczeń jest dodatek wynoszący 650 złotych. Jego otrzymanie nie jest jednak takie proste jak mogłoby się wydawać.

600 zł dodatku miesięcznie

O sytuacji z dodatkiem napisał portal rynekzdrowia.pl. Świadczeniem, o które chodzi tym razem, jest dodatek aktywizacyjny - zgodnie z przepisami, może ono wynieść 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Sam dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom posiadającym status bezrobotnego z prawem do zasiłku. Jest jednak drobny haczyk w tymże warunku, który być może nie spodoba się niektórym.

Pomoc dla bezrobotnych, ale nie wszystkich

Warunkiem, który trzeba spełnić w celu otrzymania dodatku aktywizacyjnego, jest samodzielne podjęcie pracy. Jak informuje portal rynekzdrowia.pl, inną ewentualnością jest podjęcie pracy na podstawie skierowania z Urzędu Pracy.

Wciąż nie oznacza to jednak, że z tego grona wszyscy otrzymają pieniądze. Skierowanie do robót publicznych czy prac interwencyjnych nie kwalifikuje do dodatku, tak samo jak np. przebywanie na urlopie bezpłatnym czy ponowne zatrudnienie u ostatniego pracodawcy.

Trzeba złożyć wniosek

Jak wynika z informacji portalu rynekzdrowia.pl, w celu uzyskania dodatku aktywizacyjnego trzeba złożyć wniosek do urzędu pracy. Do niego trzeba również załączyć dokumenty potwierdzające stan faktyczny i uprawnienia do dodatku, np. umowę o pracę.

Sam dodatek, jak wspomniano wcześniej, wynosi połowę zasiłku dla bezrobotnych - według portalu rynekzdrowia.pl są to 652 zł. Ci, którzy samodzielnie znaleźli zatrudnienie, będą otrzymywać pieniądze przez połowę okresu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. Natomiast zatrudnienie na podstawie skierowania oznaczają otrzymywanie dodatku przez cały okres.

Tagi: praca