BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Morawiecki dorobił się milionów na kościelnym gruncie

20 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

"Gazeta Wyborcza" napisała dzisiaj, że obecny premier Mateusz Morawiecki zakupił w 2002 r. działkę od Kościoła za 700 tys. zł. Dziś grunt warty jest 70 mln zł. Premier zarobił miliony na wywłaszczeniu gruntu.

Na inwestycję Mateusz Morawiecki miał sie zdecydować wraz z żoną w 2002 r., kiedy to nabył należący do Kościoła grunt o powierzchni 15 hektarów. Już wtedy obecny szef rządu miał zrobić dobry interes, bowiem grunty według GW warte były 4 mln zł, mimo iż zostały sprzedane za 700 tys. zł. Dzisiaj ziemie premiera mają być warte ponad 70 mln zł.

Inwestycja Morawieckiego 

Mateusz Morawiecki, który w czasie zakupu działki kościelnej, którego dokonał w 2002 r. z żoną Iwoną, był już członkiem zarządu BZ WBK. Wtedy to, w rodzinnym Wrocławiu, zakupił 15 hektarów od parafii pod wezwaniem Św. Elżbiety za cenę 700 tys. zł. Problem w tym, że działka była w tym czasie warta dużo więcej, bo 4 mln zł - przekonuje biegła, na którą powołuje się Gazeta Wyborcza. Dlaczego? Cena gruntu wzrosła kilkuktornie z powodu zaplanowej już wtedy na jej miejscu trasy szybkiego ruchu, która miała przebiegać przez sam środek działki. 

Jak Morawiecki zakupił działkę? 

O tym jak Morawieccy dowiedzieli się o możliwości zakupu działki próbowała sprawdzić Gazeta Wyborcza. Dziennikarze gazety informują, że w 2002 r. obecny premier był już radnym sejmiku dolnośląskiego, co znaczy, że miał wgląd do planowych inwestycji i doskonale znał plany zagospodarowania przestrzennego, w tym infrastrukturalne. 

Wyborcza próbowała zapytać kurię dlaczego grunt został sprzedany po niższej niż rynkowa cenie. Odpowiedzi jednak nie otrzymała, przedstawiciele kurii poinformowali gazetę, że nie posiadają żadnych dokumentów dotyczących transakcji. Morawiecki za to zeznał w prokuraturze, że o działce dowiedział się od kardynała Henryka Gulbinowicza, obecnie przebywającego już na emeryturze. 

Kancelaria Premiera powiedziała za to GW, że to żona premiera dowiedziała się o gruncie poprzez znajomego, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Według gazety obecnie działka, której formalnym właścicielem jest właśnie żona Mateusza Morawieckiego, warta jest ponad 70 mln zł. 

Grząski grunt Morawieckiego 

Centrum Informacyjne Rządu uznało, że artykuł jaki ukazał się na łamach Gazety Wyborczej godzi w dobra osobiste premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony. CIR podjął też decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową. 

Według informacji zodbytych przez "GW" Mateusz Morawiecki zdecydował się w 2013 r. przepisać swoje grunty na żonę. Jak powiedział sam premier dla tygodnika Sieci, premier zdecydował się na taki krok dlatego, że nie chciał mieć nic wspólnego z działalnością gospodarczą, a jego żona zajmuje się inwestycjami związanymi z nieruchomościami. 

undefined

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >