BiznesINFO.pl
Moneta z PRL złotówka

Obraz _Alicja_ z Pixabay

Nadal możesz ją mieć w domu. Moneta 1 zł jest warta 600 zł

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Stara moneta potrafi być warta niemałą kwotę, nawet kilkaset wyższą od nominału. Złotówka z PRL może kosztować nawet 600 zł. Od bezwartościowego kawałka aluminium, wyróżnia ją jeden szczegół.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich monet szukają numizmatycy

  • Jak rozpoznać wartościową złotówkę

  • Ile może być warta stara moneta

Moneta warta więcej niż nominał. Niektóre są pilnie poszukiwane przez numizmatyków

Moneta potrafi być lokatą kapitału, o ile faktycznie trafimy na coś rzadkiego. Numizmatycy nie zadowolą się powszechną walutą, która wala się stosikami na strychu. O wartości prawdziwego unikatu świadczy dobry stan, niski nakład oraz drobne szczegóły, które odróżniają je od powszechnych egzemplarzy.

Nawet złotówka z PRL potrafi być warta niemałą kwotę. Warto sprawdzić, czy nie mamy takowej w starych szpargałach. Gdy już znajdziemy, musimy ją zweryfikować. Gdy uda nam się określić nakład monety, będziemy wiedzieć, czy będzie coś warta.

Internauta z kanału na serwisie YouTube o nazwie „Zakapior PRL” przedstawił przykład złotówki, która faktycznie prezentuje wysoką wartość. Co więcej, ta moneta jest poszukiwana przez wielu numizmatyków. 

Szczegół, który wyróżnia monetę od innych

Z pozoru mamy do czynienia ze zwykłą złotówką z PRL. Na środku awersu mamy dużą cyfrę jeden, pod spodem wieniec laurowy oraz sygnaturę ZŁ. Na obu stronach monety uwagę zwraca rant ząbkowany.

Na rewersie możemy przeczytać "Polska Rzeczpospolita Ludowa”, a na jego samym środku znajduje się orzeł bez korony, czyli godło PRL. Pod łapą orła jest znak mennicy. Na samym dole rewersu znajduje się rok wybicia, 1967, czyli najbardziej interesujący nas szczegół.

Dlaczego ta moneta może być potencjalnie coś warta? Okazuje się, że mennica tłoczyła w 1967 ją w bardzo niskim nakładzie, wyszło zaledwie milion sztuk, czyli mało jak na monetę obiegową. 

Wartość starej monety z PRL. Wiele zależy od stanu

Użytkownik „Zakapior PRL” pokazał na filmie katalog Fischer 2020. Publikacja ułatwia numizmatykom wycenę starych monet bitych na terenie Polski. Jak w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich, określono również wpływ stanu na wycenę.

Tak więc moneta z III stanu, czyli wyraźnie uszkodzona i wytarta, może być warta ok. 50 zł, co i tak jest sporą kwotą za złotówkę. W przypadku II stanu wartość oscyluje na poziomie 200 zł. W I stanie, czyli moneta czysta i bez śladów użytkowania wyceniana jest na 600 zł.

Dużo niższą wartość przedstawiają złotówki z poprzednich lat, których nakłady były znacznie większe. W 1967 roku, wytłoczono dokładnie 1 002 000 złotówek. 

Dlatego warto zainteresować się starymi monetami, które trzymamy w domu. Co prawda większość wpadła już w ręce kolekcjonerów, ale wciąż istnieje cień szansy, że możemy zarobić. Czasem nawet nie kilkaset, a kilka tysięcy złotych.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >