PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Drobne monety w szklanych pojemniczkach
Obraz Krzysztof Dzwonek z Pixabay
Autor Kamila Jeziorska - 26 Stycznia 2021

NBP wypuścił dwie nowe monety. Nominały zaskakują

Monety kolekcjonerskie wprowadzone do obiegu przez NBP zachwycają swoim wyglądem. Monety o nominałach 500 zł i 50 zł wypuszczone zostały w ramach serii "Skarby Stanisława Augusta". Czy okażą się gratką dla kolekcjonerów?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztuje moneta kolekcjonerska
  • W jakim nakładzie zostanie wyemitowana
  • Co znajdziemy na rewersie monety

Nowe monety Narodowego Banku Polskiego

Narodowy Bank Polski słynie z tego, że co jakiś czas do obiegu wypuszcza kolekcjonerskie banknoty i monety. Seria kolekcjonerskich banknotów rozpoczęła się tym z wizerunkiem Jana Pawła II, natomiast z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, także wyemitowano specjalny pieniądz z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Tym razem NBP wpadł na pomysł emisji kolejnych monet z serii "Skarby Stanisława Augusta" wydawanej od 2013 r. NBP podaje, że seria "odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego".

Najnowsze monety o nominałach 500 zł i 50 zł wyemitowano z wizurenkiem Jana Kazimierza Wazy. Kim był Jan Kazimierz Waza i dlaczego zasłużył sobie na monetę z własnym wizerunkiem?

Nietrudno się domyśleć, że Jan Kazimierz Waza był królem Polski. Potomek syna króla Polski i Szwecji Zygmunta III i Konstancji Habsburżanki, Jan Kazimierz Waza pozostawił po sobie złą pamięć, której nie wyparł nawet jego ogromny talent wojskowy.

Monety gratką dla kolekcjonerów

Na rewersie monety napisano: "Drugi syn Zygmunta III z Konstancji Austriaczki, przez 20 lat walcząc dzielnie ze zmiennym szczęściem, po wojnach z Kozakami, Tatarami, Szwedami, Moskwą, Węgrami i - o zgrozo - z Polakami, zniechęcony nieszczęściami złożył koronę królewską. Umarł bezdzietny w Nevers we Francji roku pańskiego 1672, mając lat 61, dnia 16 grudnia".

Złota moneta o wartości 500 zł została zaprojektowana przez Annę Wątróbską-Wdowiarską oraz Roberta Roberta Kotowicza. Złota moneta kosztuje 18 tys. zł brutto, a jej nakład to maksymalnie 600 sztuk.

Z kolei srebrna moneta również została zaprojektowana przez te same osoby. Cena jednej monety o nominale 50 zł to 750 zł, a jej nakład wyniesie do 5 tys. sztuk. Monety trafiły do obiegu od 26 stycznia.

"Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - informuje NBP.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News