BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Resort Zdrowia ma pomysł na szybsze diagnozowanie chorych. Prace już trwają

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia chce kontynuować hamowanie rozwoju koronawirusa w Polsce. Dlatego też rozważa zakup szybkich testów, które miałyby trafić w pierwszej kolejności do personelu medycznego.

Ministerstwo Zdrowia pomoże medykom

Ministerstwo Zdrowia oznajmiło, że trwają rozmowy w sprawie zakupu szybkich testów na koronawirusa. W związku z tym, że odsetek zakażonych w polskiej służbie zdrowia jest jednym z najwyższych w całej Europie, to na badania najpierw mają zostać skierowani medycy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński potwierdził te doniesienia mówiąc, że testy będą „z pewnością w pierwszej kolejności skierowane właśnie do personelu medycznego”. Medycy to grupa obywateli, która znajduje się zdaniem Cieszyńskiego na „pierwszej linii frontu”, dlatego działania resortu mają być przede wszystkim nakierowane na pomoc pracownikom służby zdrowia – podaje pb.pl.

Testy bez długiego czasu oczekiwania

Atutem szybkich testów jest krótki czas oczekiwania na wynik, co ma niebagatelne znaczenie w razie rozpoznania SARS-CoV-2 u pracownika służby medycznej.

Do publicznej wiadomości nie są podawane dokładne statystyki co do liczby medyków z obecnością koronawirusa, jednak mówi się, że mogą oni stanowić nawet 17 proc. wszystkich zakażonych w Polsce, co w Europie plasuje nas tylko za Portugalią (20 proc.) – podaje tvn24.pl.

Trend spadkowy w Polsce?

W trakcie rozmowy wiceminister Cieszyński stwierdził, że „resort na bieżąco monitoruje dane” dotyczące przyrostu zachorowań.

Jego zdaniem jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mówić o jakimkolwiek trendzie – spadkowym czy zwyżkowym. Zgodnie z danymi opublikowanymi wczoraj przez Ministerstwo Zdrowia liczba zakażonych wzrosła do 6674. Zmarły 232 osoby. 

Rząd ma poinformować pod koniec tego tygodnia o efektach wprowadzonych obostrzeń i sytuacji epidemicznej w kraju. W okresie poświątecznym mają zapaść również decyzje o ewentualnym wydłużeniu bądź zniesieniu niektórych ograniczeń.

Ze wstępnego, nieoficjalnego planu stopniowego odmrażania gospodarki wynika, że otwarte miałyby zostać sklepy w galeriach handlowych oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pilne

Polska i Świat

Omikron zaczyna się rozprzestrzeniać. Coraz więcej państwa wprowadza nowe restrykcje

Czytaj więcej >
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Polska i Świat

Premier Morawiecki krytykuje kanclerz Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rachunki za gaz nie przestają rosnąć. Idą za tym wyższe zaliczki w spólnotach mieszkaniowych

Czytaj więcej >
Europejska Agencja ds. Leków (EMA) wydała w czwartek zgodę na podawanie szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dzieciom między 5. a 11. rokiem życia.

Polska i Świat

Wydano zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat

Czytaj więcej >
unia europejska

Polska i Świat

"Polska nie wnioskowała o zerowy VAT na żywność". Wynika z informacji KE

Czytaj więcej >
MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Polska i Świat

Władimir Putin wypowiedział wojnę antyszczepionkowcom. Grożą im poważne konsekwencje

Czytaj więcej >