BiznesINFO.pl
urzad

Domena publiczna

Ministerstwo chce skończyć z osobistym wyjaśnianiem spraw w urzędzie. Pracuje nad nową ustawą

17 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Minister Waldemar Buda podczas konferencji prasowej zapowiedział koniec wzywania Polaków do składania osobistych wyjaśnień w urzędach. Jego zdaniem techniki zdalnej komunikacji są wystarczające, by złożyć wyjaśnienie bez wychodzenia z domu. Zmiany mają wejść od 2023 roku.

Obowiązek stawienia się w urzędzie

Obecnie urzędy mogą wezwać do osobistego wyjaśnienia sprawy. Jak wyjaśnia resort, dla wielu Polaków składanie wyjaśnień jest uciążliwe ze względu na sztywne godziny pracy urzędu. Aby złożyć wyjaśnienie, taka osoba musi się liczyć z kosztami dojazdu, a bardzo często również musi wziąć dzień wolny.

W przypadku niestawiennictwa wezwanemu grozi kara od 50 do 200 zł. Jak szacuje MRiT, skala wezwań może dotyczyć nawet 2,5 mln przypadków rocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oszacowało, że osobiste składanie wyjaśnień zabiera Polakom rocznie 5 mln godzin.

Resort rozwoju i technologii przygotował projekt zmian w przepisach, dzięki którym Polacy nie będą musieli tak często osobiście stawiać się w urzędach. 

Ustawa deregulacyjna

 Jak zapowiada ministerstwo, w przepisach Kodeksu Postępowania Administracyjnego i ordynacji podatkowej będzie wprost wskazane, że pierwszeństwo ma postać pisemna (i elektroniczna). W przypadku ewentualnego wezwania organ będzie szczegółowo wyjaśniał, dlaczego niezbędne jest osobiste stawiennictwo. 

Nowe przepisy pozwolą wielu ludziom zaoszczędzić czas. Jednocześnie minister zaznaczył, że Polacy będą mieli wybór, co może być istotne dla osób starszych, które wolą załatwiać sprawy urzędowe w sposób tradycyjny.

"Proponowane zmiany będą elementem ustawy deregulacyjnej, która jesienią zostanie skierowana do Wykazu Prac rządu. Będzie obejmować komponenty odnoszące się do każdego etapu działalności gospodarczej: rozpoczynania, rozwoju oraz przekazania firmy w ręce następców, będą skierowane zarówno do młodych przedsiębiorców, jak również do osób zaawansowanych wiekowo" - podaje resort.

Tagi:

ustawa

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >