BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wielu czekało z zakupem latami. W dobie pandemii ceny mieszkań ścinają z nóg

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Mieszkanie wynajmiesz teraz o wiele taniej. Właściciele nie mają wyboru

Kryzys wywołany przez koronawirusa spowodował, że właściciele mieszkań nie mają wyboru i godzą się na duże obniżki cen. Jak podaje rmf24.pl, spadki są widoczne w miastach, gdzie mieszkania są przeznaczane na wynajem krótkoterminowy, np. dla turystów. Popyt zamarł - rezerwacji dokonywanych zazwyczaj za pośrednictwem platform internetowych praktycznie nie ma. Krytyczna sytuacja doprowadziła do tego, że niektórzy właściciele próbują wynająć mieszkanie na dłuższy termin lub wystawić je na sprzedaż.

Kryzys na rynku mieszkań

To także problem biur nieruchomości, które także muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i dostosować swoje oferty do klientów, którzy w obliczu epidemii wolą się dystansować. W związku z tym prezentacja mieszkania odbywa się za online. Można odbyć wirtualną podróż po mieszkaniu. Wstawianych jest więcej zdjęć i filmów z mieszkań. Problemy mogą mieć też ci, którzy chcą zobaczyć mieszkanie na własne oczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi w trakcie takich wizyt należy mieć maseczkę i rękawiczki. Ale to jeszcze pół biedy - gorzej, gdy obecny lokator nie chce wpuścić pośredników czy potencjalnych kupców i najemców mieszkania. I trudno mu się dziwić.

Mieszkanie można wynająć za pół ceny

Najemcy sami ubiegają się o zniżki. W sytuacji obniżonych pensji i dochodów z tytułu działalności gospodarczej proszą właścicieli mieszkań o niższe stawki. W rozmowie z rmf24.pl jeden właścicieli mieszkań na wynajem powiedział, że godzi się na zniżki wynoszą nawet 50 procent podstawowej kwoty wynajmu.

Specjaliści wskazują, że wielu właścicieli nie chce się zgodzić na zniżki, ponieważ kupili mieszkanie na kredyt, a zgoda na znaczne obniżenie opłat wynajmu byłaby dla nich katastrofą - straciliby zysk, a nawet musieliby dopłacać. Nadeszły trudne czasy na rynku nieruchomości. Ciężko przewidzieć, kiedy skończy się kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Póki co biura i wynajmujący muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i dostosować swoje oferty do okoliczności. Cieszyć za to mogą się najemcy - oni mogą się spodziewać kolejnych zniżek.

Tagi:

Koronawirusmieszkaniekryzys

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]