BiznesINFO.pl

PxHere/CC0

Rządowe mieszkania nie tylko dla rządzących? Sprawa budzi kontrowersje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

"Rzeczpospolita" dociera do kontrowersyjnych danych. Na "rządowym osiedlu", czyli przy ul. Grzesiuka w Warszawie znajduje się 59 mieszkań do dyspozycji najważniejszych osób w państwie. Zajętych jest 50, ale aż 33 z nich są wynajmowane przez osoby, które nie pełnią najważniejszych funkcji w państwie.

Kto mieszka w rządowym mieszkaniu?

Okazuje się, że po klucze sięgnęły osoby, dla których te mieszkania nie są przeznaczone. Jak do tego doszło? Otóż okazuje się, że przepisem pozwalającym na zakwaterowanie osób spoza kręgu władzy jest rozporządzenie Szefa Kancelarii Premiera z 2019 roku. Jak informuje "Rzeczpospolita" sprawa jest o tyle ciekawa, że jeden z lokali jest zamieszkiwany od końca lat 90. XX-wieku przez obecnego Senatora, a w momencie przekazania mieszkania pracownika gospodarstwa pomocniczego KPRM. 

Dlaczego mieszkania rządowe nie są zajęte do ostatniego? Rzeczpospolita wskazuje, że ich niewątpliwymi atutami są położenie oraz cena: lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, a czynsze za rządowe mieszkania nie przekraczają 2,5 tys. zł miesięcznie. Jednak z drugiej strony chodzi o standard mieszkań. Wykończone są one w stylu lat 90.  "Uprawnione osoby nie chcą z nich korzystać ze względu na standard. To raczej styl gierkowski, jak w hotelu" – cytuje jednego z urzędników KPRM dziennik Rzeczpospolita.

Tagi:

rządmieszkanieceny mieszkań

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]