BiznesINFO.pl

Unsplash/Hedgehog Digital

Ekspertka kreśli czarny scenariusz. Maseczki i dystans społeczny będą konieczne jeszcze nawet przez kilka lat

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zdaniem Mary Ramsay znikną maseczki i dystans społeczny

  • Jak wpłynie to na niektóre branże

  • Jak przebiega proces szczepień w Wielkiej Brytanii

Mary Ramsay: maseczki i dystans społeczny zostaną na dłużej

Maseczki, dystans społeczny, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń i aplikacja Stop Covid to pięć elementów strategii polskiego Ministerstwa Zdrowia, której celem jest zahamowanie pandemii. Podobne rekomendacje stosują inne kraje europejskie, w tym Wielka Brytania. Jak długo z nami pozostaną? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć Mary Ramsay, szefowa programu szczepień w rządowej agencji Public Health England.

Jej zdaniem maseczki i dystans społeczny będą konieczne dopóki inne kraje nie zakończą akcji szczepień przeciwko COVID-19. Puls Biznesu wskazuje, że nie wszystkie kraje notują tak spektakularne sukcesy, jak Wielka Brytania, co może oznaczać, że maseczki i dystans społeczny będą rekomendowane jeszcze przez najbliższych kilka lat.

- Myślę, że na pewno potrwa kilka lat, co najmniej do czasu, gdy inne części świata nie będą tak dobrze zaszczepione jak my, a liczby [zakażeń – przyp. red.] nie spadną wszędzie, zanim będziemy mogli bardzo stopniowo wrócić do normalniejszej sytuacji - oznajmiła Mary Ramsay w BBC.

Według najnowszych doniesień z Wysp Brytyjskich ponad 25 mln dorosłych obywateli otrzymało już pierwszą dawkę preparatu. Oznacza to, że zaszczepiono, przynajmniej częściowo, ok. 51 proc. całej populacji kraju. Władze deklarują, że do Wielkanocy zaszczepieni będą wszyscy obywatele do 40. roku życia. Portal gazeta.pl donosi, ze w piątek 19 marca pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca przyjął premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Tempo szczepień w Wielkiej Brytanii jest imponujące. Onet podaje, że liczba dawek podawanych na 100 osób wynosi tam 39,04, podczas gdy uśredniony wynik dla UE wynosi zaledwie 11,81. Dlatego właśnie maseczki i dystans społeczny mają pozostać z obywatelami na dłużej.

Maseczki i dystans społeczny ciosem dla branży eventowej

Gorzkie słowa Mary Ramsay to zły znak przede wszystkim dla branży eventowej, która już i tak mocno odczuła pandemiczne restrykcje. Dystans społeczny utrzymany przez kilka lat przełoży się na ogromne trudności w organizowaniu imprez masowych. Zdaniem Mary Ramsay masowe wydarzenia powinny być opatrzone jasnymi instrukcjami bezpieczeństwa.

Według wstępnego planu łagodzenia restrykcji powrót tego typu wydarzeń miałby nastąpić w Wielkiej Brytanii już 21 czerwca 2021 r. Jeszcze wcześniej, bo 17 maja, obywatele będą mogli wyruszać zagranicę w innych celach niż niezbędne. Jednak niedawno brytyjski minister obrony ostrzegał, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rezerwować podróże zagraniczne, a zakaz wyjazdów może zostać wydłużony. W dalszym ciągu obowiązują maseczki i dystans społeczny.

Jak to możliwe, że w dobie szalejącej trzeciej fali pandemii Wielka Brytania przymierza się do luzowania obostrzeń? Szybkie tempo szczepień przekłada się bowiem na dość stabilne przyrosty zachorowań na koronawirusa, które wahają się między 4,5-6,5 tys. dziennie. Liczba ofiar śmiertelnych spadła do ok. 100 każdego dnia.

Maseczki obowiązkowe niemal wszędzie w Wielkiej Brytanii

Maseczki i dystans społeczny to w ocenie Mary Ramsay „ograniczenia niższego poziomu”, z którymi Brytyjczycy nauczyli się żyć. Dzięki nim pandemia wyhamowuje, a gospodarka może sprawnie działać. Według obowiązujących zasad Brytyjczycy mają obowiązek zachowywać dystans społeczny co najmniej 2 m od wszystkich osób, z którymi nie mieszkają lub nie tworzą tzw. bańki wsparcia.

Maseczki w Wielkiej Brytanii są obowiązkiem wynikającym z prawa. Każde państwo Wspólnoty wdrożyło własne zasady. Dla przykładu w Anglii maseczki są obowiązkowe w: transporcie publicznym, taksówkach, wynajmowanych pojazdach, węzłach transportowych (np. lotniska, perony), sklepach, supermarketach, restauracjach, placówkach pocztowych, teatrach, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, miejscach kultu i we wspólnych przestrzeniach w hotelach i miejscach noclegowych.

Według badań naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie i San Francisco maseczki i dystans społeczny chronią nas przede wszystkim przed zakażaniem innych. Badania firmy Johnson&Johnson dowodzą, że maseczki zmniejszają liczby kropli zainfekowanych wirusem w wydychanym powietrzu o kilka procent. Portal medonet.pl podaje, że zdaniem niemieckich i amerykańskich naukowców maseczki mogą zmniejszyć tempo migracji koronawirusa o co najmniej 40-60 proc.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]