Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 06.10.2020 02:00

Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem

maseczki pilne
biznesinfo.pl

Maseczki, zero tolerancji, imprezy masowe i ograniczenia w liczbie ich uczestników - to najmocniejsze i najważniejsze elementy, które wybrzmiały podczas konferencji prasowej, w której we wtorek o 12:30 wziął udział minister Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji, Jarosław Szymczyk.

Jak powiedział na początku Niedzielski, rządzący mają zamiar wprowadzić politykę "zero tolerancji", ponieważ w "trakcie pandemii nie ma miejsca na egoizm". Władze wymagają więc przestrzegania rygoru sanitarnego od wszystkich Polaków. Minister zwrócił uwagę, że dzienny wynik zgonów podany we wtorek rano, a mowa o 58 ofiarach śmiertelnych, jest porażający i wymaga twardych decyzji.

Niedzielski zapowiedział, że wszędzie tam, gdzie wymagane jest noszenie maseczek, przed mandatem w wypadku braku osłony na twarz ochronić może jedynie zaświadczenie od lekarza, które uprawniać będzie do wyjęcia spod obowiązku noszenia. Przypomnijmy, że takie prawo mają między innymi osoby, które cierpią na problemy ze sprawnością układu oddechowego.

Minister podkreślił, że od soboty w strefach żółtych oraz czerwonych obowiązek noszenia maseczek będzie utrzymywał się również na otwartej przestrzeni. Obostrzenie to ma zacząć obowiązywać od soboty. Zaznaczmy jeszcze raz, policjanci nie będą już upominać czy zwracać uwagę - polityka zero tolerancji zakłada, że za brak maseczki mundurowi od razu będą przyznawać mandat.

Niedzielski zapowiedział także obostrzenia w sprawie imprez masowych. W życie wchodzi bowiem zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki. Co więcej, w życie wchodzi przepis mówiący, że poszczególne zgromadzenia powinno dzielić około 100 metrów odległości. Przez cały czas konferencji wtórował mu Jarosław Szymczyk, który zwrócił uwagę, że policjanci nie będą teraz odpuszczać już nikomu, kto naruszy obostrzenia.

 - Wprowadzamy zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lok. gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach. Ograniczymy liczbę uczestników zgromadzeń: nie może być większa niż 150 os. - podał na Twitterze resort zdrowia.

- Chcemy ogłosić politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego - podsumował Niedzielski.