BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowania

1 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Mandat może okazać się stosunkowo łagodną sankcją za łamanie wprowadzonych przez rząd restrykcji w związku z koronawirusem. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował w środę, że nastąpiły pierwsze przypadki tymczasowego aresztowania.

Nie tylko mandat

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas środowej konferencji prasowej podziękował wszystkim Polakom, którzy dostosowują się do rozporządzeń rządu i służb sanitarnych, wychodząc z domu tylko w razie konieczności. Szef MSWiA poinformował o zmianie działania służb mundurowych i policji.

- Chcę państwu powiedzieć, że dużą część, znacząca część naszych policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach naszych miast, mniejszych miejscowości. Dzisiaj na ulice wyruszyło 20 tysięcy policjantów wspomaganych przez wojsko, 1,5 tysiąca żołnierzy, głównie Żandarmerii Wojskowej towarzyszy policjantom w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmocnione – zapowiedział Kamiński, podkreślając, że od 2 kwietnia straż miejska i gminna będzie poddana nadzorowi policji.

Szef MSWiA podkreślił, że celem wprowadzonych restrykcji jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

- To może uratować życie i zdrowie obywateli. Osoby, które będą natomiast narażały życie i zdrowie swoje, ale także innych, będą ponosiły konsekwencje swoich czynów, również karne, co obecnie się dzieje - mówił Kamiński.

Są pierwsze aresztowania

- Rozumiemy potrzebę wyjścia z domu, zwłaszcza z małymi dziećmi, na krótko w pobliżu miejsca zmieszkania. To jest element potrzeby życiowej, ale prosimy o odpowiedzialne spacery, by nie służyły do spotkań i kontaktów międzyludzkich. Oprócz nałożenia dotkliwych grzywien, mamy pierwsze przypadki tymczasowego aresztowania, ale chciałbym podkreślić, że to margines – dodał szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Przypomnijmy, że dotychczas odnotowano w Polsce w Polsce 2420 przypadków zakażeń koronawirusem (stan na 1 kwietnia na godz. 16.00. 36 pacjentów zmarło.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >