BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowania

1 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Mandat może okazać się stosunkowo łagodną sankcją za łamanie wprowadzonych przez rząd restrykcji w związku z koronawirusem. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował w środę, że nastąpiły pierwsze przypadki tymczasowego aresztowania.

Nie tylko mandat

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas środowej konferencji prasowej podziękował wszystkim Polakom, którzy dostosowują się do rozporządzeń rządu i służb sanitarnych, wychodząc z domu tylko w razie konieczności. Szef MSWiA poinformował o zmianie działania służb mundurowych i policji.

- Chcę państwu powiedzieć, że dużą część, znacząca część naszych policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach naszych miast, mniejszych miejscowości. Dzisiaj na ulice wyruszyło 20 tysięcy policjantów wspomaganych przez wojsko, 1,5 tysiąca żołnierzy, głównie Żandarmerii Wojskowej towarzyszy policjantom w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmocnione – zapowiedział Kamiński, podkreślając, że od 2 kwietnia straż miejska i gminna będzie poddana nadzorowi policji.

Szef MSWiA podkreślił, że celem wprowadzonych restrykcji jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

- To może uratować życie i zdrowie obywateli. Osoby, które będą natomiast narażały życie i zdrowie swoje, ale także innych, będą ponosiły konsekwencje swoich czynów, również karne, co obecnie się dzieje - mówił Kamiński.

Są pierwsze aresztowania

- Rozumiemy potrzebę wyjścia z domu, zwłaszcza z małymi dziećmi, na krótko w pobliżu miejsca zmieszkania. To jest element potrzeby życiowej, ale prosimy o odpowiedzialne spacery, by nie służyły do spotkań i kontaktów międzyludzkich. Oprócz nałożenia dotkliwych grzywien, mamy pierwsze przypadki tymczasowego aresztowania, ale chciałbym podkreślić, że to margines – dodał szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Przypomnijmy, że dotychczas odnotowano w Polsce w Polsce 2420 przypadków zakażeń koronawirusem (stan na 1 kwietnia na godz. 16.00. 36 pacjentów zmarło.

Tagi:

KoronawirusMSWiAmandat

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >