Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W Polsce postawili nowe lotnisko. Do kosztów dorzuciła się fabryka mebli
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:53

W Polsce postawili nowe lotnisko. Do kosztów dorzuciła się fabryka mebli

Lotnisko w Suwałkach
Pxhere, CC0 Domena publiczna

Nowe lotnisko w Suwałkach

Oddane do użytku lotnisko w Suwałkach to najbardziej wysunięty na północny wschód port lotniczy w Polsce. W ramach inwestycji powstał pas startowy o długości 1320 m i szerokości 30 m, płyta do zawracania, droga kołowania, płyta postojowa oraz infrastruktura techniczna. Z lotniska będą mogły korzystać samoloty, które transportują do 50 osób oraz szybowce, śmigłowce, awionetki i małolotnie.

Do stworzenia lotniska potrzebne było 18 ton asfaltu. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 27 mln, z czego 11 mln pokryło Miasto Suwałki, a 6 mln przekazało województwo Podlaskie. Pozostałe 10 mln przeznaczyła firma Fabryka Mebli Forte, która planuje rozwijać swoją obecność w tej okolicy w przeciągu najbliższych lat, jak podaje portal money.pl.

Czy lotnisko sprawi, że Podlasie przyciągnie turystów?

Lotnisko w Suwałkach ma być ważnym punktem na tranzytowej mapie w drodze na Litwie. Robert Szadkowski z Suwalskiej Szkoły Lotniczej (SSL) wyznał, że zaplecze hotelowe tego regionu jest duże. Jego zdaniem otwarcie lotniska i rozpoczęcie sprzedaży paliwa w porcie może dodatkowo wzmocnić atrakcyjność Podlasia, które stanie się dobrym miejscem dla inwestorów.

Wśród planów rozbudowy lotniska pojawiła się koncepcja postawienia hangaru, zaplecza serwisowego oraz budynku administracyjno-biurowego z restauracją, jak podaje portal dlapilota.pl.

<