Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polskie lotniska zostaną uratowane? Jest zgoda Komisji Europejskiej
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 29.09.2020 02:00

Polskie lotniska zostaną uratowane? Jest zgoda Komisji Europejskiej

Lotniska do uratowania
Obraz Bernd Rehbein z Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej dla lotnisk. Chodzi o rekompensatę strat poniesionych w wyniku pandemii koronawirusa i zakazu lotów. Całkowite zawieszenie połączeń lotniczych obowiązywało w Polsce od 15 marca do 1 czerwca. W wyniku takiego działania regionalne porty lotnicze znalazły się w dramatycznej sytuacji, a wielu z nim grozi widmo bankructwa. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Wygląda na to, że uda się przerwać ten impas. 

Lotniska do odratowania?

W komunikacie Komisji Europejskiej wskazano: – Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 142 mln złotych (około 32 mln euro), który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa – czytamy w dokumencie akceptującym program pomocy publicznej. 

Komisja Europejska wskazuje, że w związku pandemią koronawirusa Polska zakazała jakichkolwiek międzynarodowych i wewnętrznych lotów z rodzimych lotnisk od 15 marca do 1 czerwca. KE dodaje "ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od dnia 1 czerwca 2020 r., ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróżowania i środki ograniczające obowiązywały do końca czerwca 2020 r. Spowodowało to znaczne straty operacyjne dla operatorów polskich portów lotniczych". Portal Business Insider wskazuje, że w polskich regionalnych portów lotniczych w II kwartale 2020 skorzystało aż o 64 proc. mniej osób niż w roku poprzednim.

Polski program pomocowy dla lotnisk zakłada bezpośrednie dofinansowania do lokalnych portów lotniczych w wysokości aż 142 mln złotych. Rząd rozważał inne środki finansowania, gdyby KE nie zezwoliła na pomoc publiczną. Wątpliwości urzędników z Brukseli budził stan ekonomiczny RPL jeszcze przed wybuchem pandemii. Nie wszystkie radziły sobie najlepiej. Komisja Europejska w swojej decyzji zaznaczyła, że Polska będzie mogła zrekompensować straty w dochodach portów lotniczych za okres od 15 marca do 30 czerwca 2020.