BiznesINFO.pl
Port lotniczy

Wikimedia Commons/Pgochman/CC3.0

Polskie lotniska chylą się ku upadkowi? Zwalniają pracowników i proszą o kredyty

25 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Polskie lotniska czeka fala bankructw? Sytuacja w portach jest dramatyczna - ucinane są etaty i składane wnioski o kredyty. Rząd chce pomóc, ale wątpliwości ma Komisja Europejska.

Lotniska mają być w katastrofalnej kondycji. Jak donosi portal Interia, na skraju bankructwa znajdują się lotniska w Poznaniu, Szczecinie, Lublinie, Olsztynie, Łodzi i w podwarszawskim Modlinie. Polacy nie będą mieli skąd latać?

Lotniska w katastrofalnej sytuacji

– Jeżeli nie dogadamy się ze związkowcami m.in. w sprawie zwolnień i, dodatkowo, jeśli nie dostaniemy nowego finansowania, to z początkiem 2021 r. nasza spółka straci płynność i będzie musiała zostać postawiona w stan upadłości – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej wypowiedź Mariusza Wiatrowskiego, prezesa lotniska Poznań-Ławica. Poznański port jest w bardzo złej sytuacji finansowej z kilku powodów. Po pierwsze spadek ilości obsługiwanych samolotów wywołany pandemią koronawirusa odcisnął swoje piętno. Ale lotnisko w Poznaniu ma jeszcze jeden problem. Wokół obiektu ustanowiono strefę ograniczonego użytkowania. To na podstawie zapisów o niej, władze portu muszą płacić gigantyczne odszkodowania. Tylko w 2020 roku lotnisko zapłaci mieszkańcom 18 mln złotych, a w przyszłym nawet 20 mln zł. Jeżeli lotnisko przetrwa, to liczbę pasażerów sprzed pandemii uda się osiągnąć w 2023 lub 2024 roku.

Łódź, aby ratować swoje lotnisko zastanawia się nad przebranżowieniem. – Nie wykluczamy całkowitej zmiany z lotniska pasażerskiego na hub logistyczny – komentuje dla Interii prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. W złej sytuacji jest lotnisko w Szczecinie, marszałek województwa zachodniopomorskiego wstrzymał dofinansowanie dla tamtejszego portu lotniczego. Wskazuje, że pieniądze zostaną przetransferowane, gdy swoją transzę przekaże rząd. Niewesoło również jest z portem lotniczym w Bydgoszczy. O to lotnisko w interpelacji poselskiej upomniała się posłanka Platformy Obywatelskiej, Magdalena Łośko. Wskazuje ona w liście do Ministerstwa Infrastruktury, że lotniska cierpią z powodu ogłoszonego przez rząd w marcu zakazu lotów. 

W maju tego roku wiceminister infrastruktury, Marcin Horała wskazywał, że polskie porty lotnicze mogą liczyć na tarczę ratunkową o wartości 142 mln złotych. Pieniędzy do dzisiaj nie ma na kontach aeroportów. Zastrzeżenia wobec przekazania pieniędzy ma Komisja Europejska. – W związku z tymi wątpliwościami przygotowaliśmy doklejkę do drugiej tarczy antykryzysowej. To jest teraz procedowane w Senacie. Jednocześnie wciąż nie wykluczamy, że w przypadku zgody KE na pierwotne rozwiązanie, 142 mln zł dla lotnisk będzie dzielone według starego mechanizmu – komentuje Marcin Horała. Pierwsza, zakwestionowana przez KE tarcza, zdaniem Komisji wnosiła pomoc dla lotnisk, które były nierentowne jeszcze przed pandemią, a pomoc państwa może dotyczyć tylko okresu, gdy ruch lotniczy był faktycznie wstrzymany - nie można skorzystać na pandemii i pomóc w problemach, które bezpośrednio z niej nie wynikają.

Tagi:

LotnictwoturystykapomocKomisja Europejska

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Kim Dzong Un, testy rakietowe

Polska i Świat

Waszyngton podpadł Kim Dzong Unowi. Przywódca Korei Płn wyraził swoją opinię o działaniach na Ukrainie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >