BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tanie mięso zniknie z sklepów Lidla i Kauflanda? Aktywiści uważają je za szkodliwe

26 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Lidl, Kaufland oraz trzy inne sklepy sprzedają niezdrowe mięso - wynika z badania Greenpeace. Zdaniem aktywistów wytwarzane produkty są szkodliwe dla zwierząt, klimatu i zdrowia.

Lidl i Kaufland sprzedają niezdrowe mięso

Aktywiści Greenpeace zorganizowali w sobotę protest w Hamburgu i 52 innych miastach Niemiec. Organizacja sprzeciwia się sprzedawaniu taniego, niezdrowego mięsa w supermarketach takich jak Lidl.

Organizacja zbadała mięso oferowane przez takie sieci handlowe jak Aldi, Lidl, Rewe, Real i Kaufland. Wyniki są niepokojące i to lekko powiedziane. Okazuje się, że aż 88 procent sprzedawanych wyrobów mięsnych pochodzi z masowych, tanich hodowli. W takich miejscach warunki przetrzymywania zwierząt są skandaliczne, a konsekwencje odczuwają nie tylko one, ale także cały klimat.

Greenpeace apeluje o wycofanie taniego mięsa

"Sklepy mówią o dobru zwierząt, a jednocześnie oferują produkty, które są owocem cierpienia tych zwierząt, zamiast płacić rolnikom uczciwe ceny za lepszą produkty. Jest to sprzeczność. Tanie mięso szkodzi środowisku, klimatowi i zdrowiu. Sklepy muszą je zabrać z półek" - oznajmiła na wiecu w Hamburgu Stephanie Toewe, ekspertka Greenpeace ds. rolnictwa, cytowana przez portal bankier.pl.

Aż strach jeść

Niestety to już kolejne przykre doniesienia na temat jakości mięsa oferowanego przez sklepy. A nasz kraj wypada bardzo źle pod względem jakości mięsa. Niedawno ukazał się raport Europejskiej Agencji Leków dotyczący sprzedaży antybiotyków dla zwierząt hodowlanych w latach 2010-2017. 

Dane przedstawione przez Europejską Agencję Leków są druzgocące dla Polski. Nasze mięso jest coraz bardziej nafaszerowane lekami, podczas gdy w większości państw Unii Europejskiej hodowcy odchodzą od stosowania antybiotyków. W Polsce w hodowli wykorzystuje się cztery razy więcej antybiotyków niż w Danii i aż 55 razy więcej niż w Norwegii.

Stosowanie antybiotyków w hodowli jest powszechną praktyką. Szczególnie w miejscach, gdzie produkuje się mięso na masową skalę. Jednak ze względu na coraz większe protesty ekologów, organizacji konsumenckich i środowiska medycznego w Europie odchodzi się tej praktyki.

Podobne artykuły

Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >
Marks & Spencer wraca na polski rynek

Handel

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanów

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Handel

Primark otwiera sklep w Poznaniu. Ujawnili już nową datę otwarcia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia Biedronki

Handel

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Placówki w całej Polsce będą działać dłużej

Czytaj więcej >
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787724

Handel

Biedronka rusza z hitową promocją. Na majówkę 12 piw za darmo

Czytaj więcej >
Biedronka zmienia stroje swoich pracowników

Handel

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementów

Czytaj więcej >