Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lekcje religii kosztują 1,5 mld zł rocznie. Powinny być obowiązkowe?
Maria Glinka
Maria Glinka 03.06.2020 02:00

Lekcje religii kosztują 1,5 mld zł rocznie. Powinny być obowiązkowe?

Lekcje religii powinny być obowiązkowe?
EAST NEWS

Lekcje religii kosztują miliony

Lekcje religii generują ogromne koszty. Ministerstwo Edukacji Narodowej oszacowało, że w 2018 r. kosztowały 1 482 mln zł. Wydatki z tytułu prowadzenie lekcji religii wzrastają z roku na rok. Wszystko dlatego, że jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej zatrudnią więcej katechetów.

„Średnioroczna liczba osób prowadzących lekcje religii w przedszkolach, szkołach, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych (…) w 2017 r. wynosiła 21,3 tys., natomiast w 2018 – 21,7 tys.” – wyjawił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Lekcje religii obowiązkowe czy tylko dla chętnych?

Lekcje religii zostały wprowadzone do szkół przez rząd Tadeusza Mazowieckiego w 1990 r. Już wtedy inicjatywa budziła dużo wątpliwości - przedstawiciele resortu edukacji twierdzili, że lekcje religii w szkołach są „głęboko niesłuszne i będą powodować napięcia”.

Wraz z biegiem lat lekcje religii straciły na popularności. Gazeta Wyborcza donosi, że na katechezę w łódzkich szkołach ponadgimnazjalnych nie uczęszcza ok. 33 proc. wszystkich uczniów. Jednak z sondażu przeprowadzonego w 2019 r. dla dziennika wynika, że zaledwie 39 proc. ankietowanych postuluje usunięcie lekcji religii ze szkół.

Od niemal 30 lat katecheza obowiązuje przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale uczestniczą w nich tylko te dzieci, których rodzice wyrażą pisemną zgodę. Czy wprowadzenie obowiązkowych lekcji religii byłoby słusznym posunięciem?