Lekcje religii powinny być obowiązkowe?
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 3 Czerwca 2020

Lekcje religii kosztują 1,5 mld zł rocznie. Powinny być obowiązkowe?

Lekcje religii to przedsięwzięcie niezwykle drogie – nauczenie w szkołach i przedszkolach kosztuje rocznie prawie 1,5 mld zł. Czy katecheza, na którą na ten moment uczęszczają jedynie chętni, powinna być obowiązkowa?

Lekcje religii kosztują miliony

Lekcje religii generują ogromne koszty. Ministerstwo Edukacji Narodowej oszacowało, że w 2018 r. kosztowały 1 482 mln zł. Wydatki z tytułu prowadzenie lekcji religii wzrastają z roku na rok. Wszystko dlatego, że jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej zatrudnią więcej katechetów.

„Średnioroczna liczba osób prowadzących lekcje religii w przedszkolach, szkołach, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych (…) w 2017 r. wynosiła 21,3 tys., natomiast w 2018 – 21,7 tys.” – wyjawił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Warszawa: Autobus rozerwał się w trakcie jazdy. Niepokojące doniesienia ze stolicy, do szpitala trafiła jedna osoba

Lekcje religii obowiązkowe czy tylko dla chętnych?

Lekcje religii zostały wprowadzone do szkół przez rząd Tadeusza Mazowieckiego w 1990 r. Już wtedy inicjatywa budziła dużo wątpliwości - przedstawiciele resortu edukacji twierdzili, że lekcje religii w szkołach są „głęboko niesłuszne i będą powodować napięcia”.

Wraz z biegiem lat lekcje religii straciły na popularności. Gazeta Wyborcza donosi, że na katechezę w łódzkich szkołach ponadgimnazjalnych nie uczęszcza ok. 33 proc. wszystkich uczniów. Jednak z sondażu przeprowadzonego w 2019 r. dla dziennika wynika, że zaledwie 39 proc. ankietowanych postuluje usunięcie lekcji religii ze szkół.

Od niemal 30 lat katecheza obowiązuje przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale uczestniczą w nich tylko te dzieci, których rodzice wyrażą pisemną zgodę. Czy wprowadzenie obowiązkowych lekcji religii byłoby słusznym posunięciem?

Rząd ma coraz mniej pieniędzy na 500 plus. Rozwiązanie, do którego będzie zmuszony, nie spodoba się wielu PolakomRząd ma coraz mniej pieniędzy na 500 plus. Rozwiązanie, do którego będzie zmuszony, nie spodoba się wielu PolakomCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier podał smutną wiadomość. Nie żyje wielki Polak. Śmierć przyszła nagle
  2. Domowe sposoby na grzybicę paznokci. Mogą okazać się niezwykle pomocne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 100 tys. ludzi musiało uciekać z domów, żywioł uderzył bez litości. Dramatyczne doniesienia ze świata
Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News