BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Last minute czy first minute - co się bardziej opłaca?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Last minute czy first minute - na które oferty się zdecydować?

Last minute czy first minute? Istnieją zwolennicy jednych i drugich ofert. Bez względu na to, którą z tych opcji wybierzemy, możemy liczyć, że zapłacimy mniej niż kupując wyjazd po katalogowej cenie.

First minute - oferty skierowane do zdecydowanych

Oferty first minute to oferty biur podróży sprzedawane z dużym wyprzedzeniem, nawet rok przed datą wyjazdu. Skierowane są zazwyczaj do osób, które planują swoje wakacje dużo wcześniej, zgłaszają urlop jako pierwsze w pracy, mają dużą rodzinę, a wspólne wyjazdy są zawsze dużym logistycznym wyzwaniem lub… po prostu dokładnie już wiedzą, jak ma wyglądać ich przyszły urlop. Co więcej, wczesne bukowanie wakacji pozwoli na dostanie takiej oferty, o jakiej się marzyło zanim cała reszta urlopowiczów się na nią rzuci. Jest to wyjątkowo ważne, jeśli planujesz wolne w szczycie sezonu. Wakacje first minute to też dobra opcja, dla osób które muszą mieć zaplanowany urlop w każdym calu, od pokoju z odpowiednim widokiem, do najlepszego miejsca w samolocie.

Główną zaletą wakacji first minute są oferowane przez biura podróże dodatkowe benefity jak np. bezkosztowa rezygnacja z wyjazdu, zniżki dla dzieci czy singli oraz niska zaliczka. Oczywiście dużą rolę gra tu też cena, chociaż niekoniecznie jest to najlepszy wybór, gdy chcesz bardzo dużo zaoszczędzić na wyjeździe.

Last minute - dla tych, którzy trzymają rękę na pulsie

Wycieczki last minute to dobra okazja, jeśli natomiast jesteś naprawdę elastyczny pod względem tego, gdzie, kiedy i w jaki sposób możesz podróżować. Granie w „ruletkę wakacyjną” może naprawdę się opłacić, np. egzotyczną podróżą za grosze. Należy jednak pamiętać, że w ostatniej chwili wybór kierunków i ofert jest ograniczony. Istnieje też ryzyko, że wybierzesz wakacje, z których nie będziesz do końca zadowolony, np. na pobyt w hotelu o niskim standardzie, daleko od centrum lub wylot będzie z innego miasta, niż te w którym mieszkasz. Wiele osób jednak kusi się na atrakcyjne ceny. Oferty last minute mogą być tańsze nawet o 50% od ofert katalogowych!

Wakacje first minute też się mogą opłacić, jednak w tym przypadku łatwo dać się oszukać. Wiele biur podróży sprzedaje oferty first minute, które niewiele różnią się ceną od tradycyjnych ofert. Warto przed podjęciem decyzji przejrzeć oferty. Jeśli chcesz się upewnić, że ceny rzeczywiście są obniżone, możesz je także porównać z cenami w ubiegłorocznych katalogach.

3. Zelmer zniknie ze sklepów

4. Macierewicz może spać spokojnie

Tagi:

Podobne artykuły

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto
Czytaj więcej >

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]