fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 03.05.2018. n/z Stetoskop lezy na klawiaturze.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Marca 2020

Tylko 1 na 10 pracodawców ufa. Reszta zgłasza skargi na pracowników za L4

L4 bierze coraz więcej Polaków, a pracodawcy narzekają na ilość pobieranych zwolnień lekarskich. Aż 90 proc. pracodawców zgłasza skargi w sprawie nieprawidłowego stosowania L4 - podaje Forsal.

L4 problemem dla pracodawców

Z badania przeprowadzonego przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP) wynika, że pracodawcy są zadowoleni z aktywności i wydajności swoich pracowników. Zatrudnieni wykazują się zaangażowaniem i odpowiednikiem stosunkiem do pracy. Jak podaje Forsal, jest jednak pewien problem - chodzi o nieodpowiednie stosowanie L4.

Pomimo, że L4 można dostać tylko z zalecenia lekarza, to ciężko jest sprawdzić, czy pracownicy rzeczywiście korzystają z niego odpowiedni sposób. Wątpliwości pracodawców są szczególnie większe, gdy ktoś bierze L4 przed świętami i długimi weekendami. Wtedy podejrzewają, że pracownicy wykorzystują L4, aby przedłużyć sobie odpoczynek.

ZUS zapuka do drzwi i sprawdzi, czy chorujesz w trakcie L4

"Pracodawcy zapominają, że mogą korzystać ze wsparcia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiednie służby skontrolują zarówno samą prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego, jak też sposób jego wykorzystywania. Rzetelna kontrola może wyłapać nieprawidłowości, gdy pracownik świadomie nadużywa swojego prawa do urlopu zdrowotnego. Jednak o kontrolę ZUS-u musi wystąpić pracodawca” - mówi ekspert FPP i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) Grażyna Spytek-Bandurska, cytowana przez Forsal.pl.

Konsekwencje mogą być bardzo poważne

Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że pracownik wykorzystuje L4 w nieodpowiedni sposób, pracodawca może wtedy nie wypłacać mu wynagrodzenia lub świadczenia chorobowego. Ale konsekwencje mogą być znacznie większe.

Nieodpowiednie wykorzystanie L4 może zostać zinterpretowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych i w konsekwencji doprowadzić do wypowiedzenia umowy albo rozwiązaniem umowy w trybie dyscyplinarnym.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News