fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 03.05.2018. n/z Stetoskop lezy na klawiaturze.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Marca 2020

Tylko 1 na 10 pracodawców ufa. Reszta zgłasza skargi na pracowników za L4

L4 bierze coraz więcej Polaków, a pracodawcy narzekają na ilość pobieranych zwolnień lekarskich. Aż 90 proc. pracodawców zgłasza skargi w sprawie nieprawidłowego stosowania L4 - podaje Forsal.

L4 problemem dla pracodawców

Z badania przeprowadzonego przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP) wynika, że pracodawcy są zadowoleni z aktywności i wydajności swoich pracowników. Zatrudnieni wykazują się zaangażowaniem i odpowiednikiem stosunkiem do pracy. Jak podaje Forsal, jest jednak pewien problem - chodzi o nieodpowiednie stosowanie L4.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach

Pomimo, że L4 można dostać tylko z zalecenia lekarza, to ciężko jest sprawdzić, czy pracownicy rzeczywiście korzystają z niego odpowiedni sposób. Wątpliwości pracodawców są szczególnie większe, gdy ktoś bierze L4 przed świętami i długimi weekendami. Wtedy podejrzewają, że pracownicy wykorzystują L4, aby przedłużyć sobie odpoczynek.

Galeria zagra na nosie zakazowi handlu. Ma sposób na jego ominięcieGaleria zagra na nosie zakazowi handlu. Ma sposób na jego ominięcieCzytaj dalej

ZUS zapuka do drzwi i sprawdzi, czy chorujesz w trakcie L4

"Pracodawcy zapominają, że mogą korzystać ze wsparcia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiednie służby skontrolują zarówno samą prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego, jak też sposób jego wykorzystywania. Rzetelna kontrola może wyłapać nieprawidłowości, gdy pracownik świadomie nadużywa swojego prawa do urlopu zdrowotnego. Jednak o kontrolę ZUS-u musi wystąpić pracodawca” - mówi ekspert FPP i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) Grażyna Spytek-Bandurska, cytowana przez Forsal.pl.

Konsekwencje mogą być bardzo poważne

Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że pracownik wykorzystuje L4 w nieodpowiedni sposób, pracodawca może wtedy nie wypłacać mu wynagrodzenia lub świadczenia chorobowego. Ale konsekwencje mogą być znacznie większe.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Nieodpowiednie wykorzystanie L4 może zostać zinterpretowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych i w konsekwencji doprowadzić do wypowiedzenia umowy albo rozwiązaniem umowy w trybie dyscyplinarnym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych może powodować powstawanie wrzodów. Lepiej na nie uważać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wybuch największego wulkanu na naszym kontynencie. Wprowadzono pomarańczowy alarm
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News