Kwarantanna automatyczna sanepid
pxfuel
Autor Konrad Karpiuk - 3 Listopada 2020

Od dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny Polaków

Kwarantanna przejdzie od dzisiejszego dnia spore zmiany, a dokładniej proces decyzyjny, który stoi za jej nałożeniem. Od teraz Polacy sami będą musieli pilnować terminów.

Kwarantanna nakładana automatycznie. Poważne zmiany

Kwarantanna od wtorku 3 listopada będzie przydzielana automatycznie. Co za tym idzie, znacznie odciążony będzie sanepid, z którego zostanie zdjęta spora część procesu decyzyjnego. Automatyczna decyzja o izolacji będzie dotyczyła domowników zakażonego.

Rozporządzenie zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem i obejmuje "osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującą". Z racji braku potrzeby wydania decyzji przez sanepid, trzeba pilnować się samemu.

W założeniu "automatyczna" kwarantanna ma trwać tydzień od kwarantanny domownika, u którego wykryto zakażenie. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy kompletnie zignorowani przez sanepid, gdyż ciągle będziemy musieli dopełnić formalności.

- Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zmiany zapowiadano już w ubiegłym tygodniu. Do tej pory, jeśli jedna osoba w gospodarstwie domowym miała dodatni wynik testu, pozostali domownicy musieli czekać na decyzję sanepidu. Teraz na telefon nie trzeba czekać, bo ta zacznie się z automatu.

Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychKolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?Czytaj dalej

Zmiany w świadczeniu postojowym

Jak pisze money.pl, wydano także drugie rozporządzenie, które dotyczy zasiłku opiekuńczego. W takich wypadkach ubezpieczony mógł być zwolniony z pracy z powodu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 14 i młodzieży niepełnosprawnej do lat 18. Aby go otrzymać, trzeba złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, który jest poddany kwarantannie.

- Pracodawca albo podmiot obowiązany [...], może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu - można przeczytać w oświadczeniu.

Lepiej pilnować kwarantanny, można zapłacić niemałą karę

Złamanie kwarantanny jest surowo karane przez sanepid. Dlatego też teraz ze względu na brak konieczności wydawania decyzji przez sanepid, sami musimy pilnować czasu, w którym musimy się izolować. Za złamanie automatycznej kwarantanny również trzeba zapłacić.

Kara za stworzenie zagrożenia poprzez złamanie kwarantanny jest nakładana administracyjnie, policjanci z reguły wystawiają wniosek o ukaranie do sanepidu. Stawki są wysoki, niektórzy zapłacą jedyne 5 tys. zł, ale w gorszych przypadkach można być ukarany grzywną wysokości nawet 30 tys. zł.

Zamieszanie w obozie władzy ws. aborcji. Kaczyński stawia ultimatumZamieszanie w obozie władzy ws. aborcji. Kaczyński stawia ultimatumCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Eksperci ostrzegają: druga fala zachorowań nie jest ostatnią. Podali, kiedy możemy spodziewać się następnej
  3. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą pracować znacznie dłużej, złych wieści jest więcej
  4. Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupów
  5. Zaproszą Cię do "biura" w kawiarni i namówią na budowę piramidy. Wziął się za nich UOKiK
  6. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  7. Zwykłe ziemniaki zrobiła według przepisu z 1937 roku. Zapiekanka po nelsońsku jest tania, przepyszna i prosta w przygotowaniu
Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupówSmutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News