BiznesINFO.pl
Kwarantanna automatyczna sanepid

pxfuel

Od dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny Polaków

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Kwarantanna przejdzie od dzisiejszego dnia spore zmiany, a dokładniej proces decyzyjny, który stoi za jej nałożeniem. Od teraz Polacy sami będą musieli pilnować terminów.

Kwarantanna nakładana automatycznie. Poważne zmiany

Kwarantanna od wtorku 3 listopada będzie przydzielana automatycznie. Co za tym idzie, znacznie odciążony będzie sanepid, z którego zostanie zdjęta spora część procesu decyzyjnego. Automatyczna decyzja o izolacji będzie dotyczyła domowników zakażonego.

Rozporządzenie zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem i obejmuje "osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującą". Z racji braku potrzeby wydania decyzji przez sanepid, trzeba pilnować się samemu.

W założeniu "automatyczna" kwarantanna ma trwać tydzień od kwarantanny domownika, u którego wykryto zakażenie. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy kompletnie zignorowani przez sanepid, gdyż ciągle będziemy musieli dopełnić formalności.

- Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zmiany zapowiadano już w ubiegłym tygodniu. Do tej pory, jeśli jedna osoba w gospodarstwie domowym miała dodatni wynik testu, pozostali domownicy musieli czekać na decyzję sanepidu. Teraz na telefon nie trzeba czekać, bo ta zacznie się z automatu.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Zmiany w świadczeniu postojowym

Jak pisze money.pl, wydano także drugie rozporządzenie, które dotyczy zasiłku opiekuńczego. W takich wypadkach ubezpieczony mógł być zwolniony z pracy z powodu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 14 i młodzieży niepełnosprawnej do lat 18. Aby go otrzymać, trzeba złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, który jest poddany kwarantannie.

- Pracodawca albo podmiot obowiązany [...], może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu - można przeczytać w oświadczeniu. 

Lepiej pilnować kwarantanny, można zapłacić niemałą karę

Złamanie kwarantanny jest surowo karane przez sanepid. Dlatego też teraz ze względu na brak konieczności wydawania decyzji przez sanepid, sami musimy pilnować czasu, w którym musimy się izolować. Za złamanie automatycznej kwarantanny również trzeba zapłacić.

Kara za stworzenie zagrożenia poprzez złamanie kwarantanny jest nakładana administracyjnie, policjanci z reguły wystawiają wniosek o ukaranie do sanepidu. Stawki są wysoki, niektórzy zapłacą jedyne 5 tys. zł, ale w gorszych przypadkach można być ukarany grzywną wysokości nawet 30 tys. zł.

Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >