Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złoty poszybował w dół. Jeśli wymienisz teraz euro na złotówki, zgarniesz krocie
Maria Glinka
Maria Glinka 20.10.2020 02:00

Złoty poszybował w dół. Jeśli wymienisz teraz euro na złotówki, zgarniesz krocie

Kurs złotego w październiku 2020 r.
Pixabay/kdzwonek

Kurs złotego powiązany z koronawirusem

Kurs złotego wkroczył w słabnącą tendencję już około miesiąc temu. Wszystko z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Polsce. We wtorek 20 października powtórzyły się pesymistyczne wyliczenia z końca września – za 1 euro trzeba obecnie zapłacić 4,5881 zł. Oznacza to wzrost o ponad 1,5 grosza względem danych z poniedziałku. Zaledwie przez tydzień kurs euro względem polskiej waluty wzrósł o prawie 14 groszy.

Portal bankier.pl podaje, że obecny kurs złotego osiągnął najwyższy poziom od marca 2020 r., kiedy to Polska pogrążyła się w lockdownie. Na wiosnę próg 4,60 zł podtrzymywał się zaledwie przez kilkanaście godzin. Eksperci podejrzewają, że i tym razem waluta przełamie tendencję wzrostową i rozpocznie odwrót w kierunku bardziej stabilnego kursu. Jeżeli doszłoby do trwałego przełamania kurs złotego to istniałaby szansa, aby pobić rekord, który padł w lutym 2009 r. (4,9237 zł).

Inne waluty rejestrują wzrosty

We wtorek rano większość kluczowych walut odnotowała wzrosty. Dla przykładu kurs franka szwajcarskiego wynosił 4,2820 zł, co oznacza wzrost o 1,7 grosza względem dnia wczorajszego – jest to jednocześnie najwyższy kurs tej waluty od maja.

Wzrosty zaobserwowano także w przypadku dolara amerykańskiego, za którego trzeba było zapłacić prawie 3,90 zł. To wzrost o ponad grosz względem danych z poniedziałku. Z kolei funt szterling podrożał o 1,5 grosza i osiągnął poziom 5,0386.

Tagi: waluty