Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kredyt dla przedsiębiorstw
Joanna Leja
Joanna Leja 24.05.2021 02:00

Kredyt dla przedsiębiorstw

entrepreneur-4664726 1920
https://pixabay.com/pl/illustrations/przedsi%C4%99biorca-wykres-krzywej-4664726/

Przedsiębiorcy, którzy chcą, aby ich firma się sprawnie się rozwijała powinni w nią inwestować. Jednak nie zawsze właściciele firm mają na to pieniądze. Skąd je zatem wziąć? Banki mają w swojej ofercie kredyty dla firm. Z jakich możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy? Należy pamiętać, że nie wszystkie firmy, szczególnie na początku działalności mogą liczyć na kredyt od ręki. Banki wymagają historii kredytowej, określonego poziomu obrotów. Banki próbują coraz częściej wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm. Wśród propozycji bankowych można znaleźć oferty dotyczące kart kredytowych, dopuszczalnego salda debetowego czy standardowych kredytów gotówkowych.

Rodzaje kredytów firmowych

Istnieje kilka rodzajów kredytów dla przedsiębiorców, to jaki powinniśmy wybrać zależy od tego, na co planujemy przeznaczyć pożyczone pieniądze.

  • Kredyt gotówkowy dla firm przyda się, jeśli firma potrzebuje środków na utrzymanie płynności finansowej. Jego zaletą jest to, że proces jego uzyskania jest relatywnie szybki, a pieniądze przedsiębiorca może wydać na dowolny cel i nie musi określać tego podczas wnioskowania o kredyt. Parametry kredytu firmowego zazwyczaj są dostosowane do przedsiębiorstwa i do tego, w jakiej sytuacji się znajduje. Banki mogą proponować przedsiębiorcom lepsze warunki kredytu firmowego.

  • Kredyt na start, czyli kredyt dla nowych firm. Warunki takiego kredytu dla nowych firm nie są tak korzystne, jak w przypadku firm, które są na rynku od dłuższego czasu. Kredyt dla nowych firm nie jest więc przyznawany w oparciu o KPiR, ale o odpowiednio przygotowany biznesplan. Na jego podstawie bank weryfikuje, czy środki z kredytu firmowego będą odpowiednio wydane.

  • Kredyt inwestycyjny pozwala przeznaczyć pożyczone pieniądze na zakup nowych obiektów, sprzętu, maszyn, zatrudnienia większej liczby pracowników czy modernizację siedziby firmy. W tym przypadku często potrzebny jest wkład własny.

  • Kredyt obrotowy dla firm pozwoli na sfinansowanie bieżącej działalności firmy, czyli przedsiębiorca będzie mógł: kupić towary, surowce czy materiały do produkcji. Ten kredyt jest relatywnie łatwo uzyskać, a jego otrzymanie nie wiąże się z koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów. W zależności od banku dostępny jest w formie kredytu obrotowego ratalnego lub odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym.

  • Kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym to prawo do krótkotrwałego debetu na rachunku bieżącym, klasycznym lub walutowym. Obowiązuje ustalony limit zadłużenia. Firma spłaca go w momencie, gdy na jej rachunku pojawiają się wpływy.

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze oferty kredytu dla przedsiębiorstw?

Jak przy każdym kredycie warto zwrócić uwagę na koszt kredytu. Przedsiębiorca przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) dopiero później na oprocentowanie i prowizję. Im niższa wartość dla danej kwoty i okresu kredytu, tym kredyt będzie tańszy. Oczywiście należy zwrócić także uwagę na to, jaką ratę trzeba będzie płacić. Najlepiej dopasować raty i okres kredytowania do obecnej sytuacji firmy. Warto też sprawdzić dodatkowe opłaty, które bank może pobierać za udzielenie kredytu czy jeśli przedsiębiorca wcześniej spłaci kredyt, czy poniesie w związku z tym dodatkowe koszty. To wszystko wpływa na ogólną cenę kredytu dla firm.

Kredyt a zdolność kredytowa

Bank zazwyczaj wymaga od kredytobiorcy dostarczenia dokumentów, na podstawie których można ocenić zdolność kredytową danej firmy, instytucji lub osoby. Jeśli z informacji wyniknie, że kredytobiorca nie ma zdolności kredytowej, bank może odmówić udzielenia kredytu lub postawić dodatkowe warunki finansowania. Mogą to być np. żądanie zabezpieczenia kredytu (zastaw) lub szczegółowy plan.

Kredyt firmowy – zabezpieczony czy nie?

Przy niższych kredytach, do kilkudziesięciu tysięcy złotych, przedsiębiorca ma możliwość wyboru kredytu zabezpieczonego lub niezabezpieczonego. Wybierając kredyt zabezpieczony, można zazwyczaj liczyć na wyższą kwotę oraz dłuższy okres spłaty. Kredyt niezabezpieczony może przysporzyć więcej trudności, bo bank będzie chciał przeanalizować historię finansową lub będzie wymagał dodatkowych zabezpieczeń. Niewiele banków posiada w swojej ofercie kredyt niezabezpieczony dla nowo powstałych firm. Zwykle zabezpieczeniem w takich przypadkach jest nieruchomość. Przedsiębiorcy często mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki kredytowania aniżeli osoby prywatne. W dużej mierze wynika to z możliwości zabezpieczenia ich zobowiązań finansowych.