Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zawieszenie spłaty kredytu może być ratunkiem. Niewielu jednak wie, że może też mieć fatalne skutki
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 01.04.2020 02:00

Zawieszenie spłaty kredytu może być ratunkiem. Niewielu jednak wie, że może też mieć fatalne skutki

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kredyt będzie droższy

W większości przypadków banki idą konsumentom na rękę i pozytywnie rozpatrują wnioski o odroczenie kredytu. Jest to nie tylko w interesie klientów, ale także banki na tym zyskują. Okazuje się, że wakacje kredytowe prowadzą do wyższej kwoty do spłaty.

Jak podaje “GW”, dla banku korzystniejsze jest zawieszenie spłaty kredytu, które przecież nie zwalnia konsumentów od płacenia odsetek, a problemy finansowe klienta mogłyby spowodować, że kredyt w ogóle nie będzie spłacany. Zazwyczaj banki odraczają jedynie przyszłe raty. Jednak po negocjacjach bank może ustalić też indywidualne reguły spłaty wcześniejszych zaległości.

Kredyt zawieszony - co oferują banki?

Jak podaje “GW”, kolejne banki oferują klientom możliwość zawieszenia spłaty kredytu. Najczęstszym rozwiązaniem jest zawieszenie rat kapitałowych na pół roku lub rat kapitałowych odsetkowych na 90 dni.

W wariancie zawieszenia tylko rat kapitałowych trzeba spłacać odsetki, które czasami mogą wynieść więcej niż część kapitałowa, np. w sytuacji, gdy od niedawno ktoś spłaca kredyt.

“Ponieważ w przypadku zawieszenia spłat kapitał spłacimy później, to także suma odsetek będzie wyższa, czyli w praktyce nasz kredyt będzie droższy” - pisze “GW”.

Zawieszenie kredytu pod lupą RF

Oferty banków cały czas nadzoruje rzecznik finansowy. - Wstępna analiza dostępnych na stronach internetowych banków informacji dotyczących możliwości skorzystania z wakacji kredytowych wskazuje, że większość banków opracowała specjalne zasady dotyczące ubiegania się o przerwę w spłacie zadłużenia w związku z zagrożeniem epidemicznym wywołanym wirusem SARS-CoV2 - mówi na łamach “GW” Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

Więcej w “Gazecie Wyborczej”.