BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Zawieszenie spłaty kredytu może być ratunkiem. Niewielu jednak wie, że może też mieć fatalne skutki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kredyt będzie droższy

W większości przypadków banki idą konsumentom na rękę i pozytywnie rozpatrują wnioski o odroczenie kredytu. Jest to nie tylko w interesie klientów, ale także banki na tym zyskują. Okazuje się, że wakacje kredytowe prowadzą do wyższej kwoty do spłaty.

Jak podaje “GW”, dla banku korzystniejsze jest zawieszenie spłaty kredytu, które przecież nie zwalnia konsumentów od płacenia odsetek, a problemy finansowe klienta mogłyby spowodować, że kredyt w ogóle nie będzie spłacany. Zazwyczaj banki odraczają jedynie przyszłe raty. Jednak po negocjacjach bank może ustalić też indywidualne reguły spłaty wcześniejszych zaległości.

Kredyt zawieszony - co oferują banki?

Jak podaje “GW”, kolejne banki oferują klientom możliwość zawieszenia spłaty kredytu. Najczęstszym rozwiązaniem jest zawieszenie rat kapitałowych na pół roku lub rat kapitałowych odsetkowych na 90 dni.

W wariancie zawieszenia tylko rat kapitałowych trzeba spłacać odsetki, które czasami mogą wynieść więcej niż część kapitałowa, np. w sytuacji, gdy od niedawno ktoś spłaca kredyt.

“Ponieważ w przypadku zawieszenia spłat kapitał spłacimy później, to także suma odsetek będzie wyższa, czyli w praktyce nasz kredyt będzie droższy” - pisze “GW”.

Zawieszenie kredytu pod lupą RF

Oferty banków cały czas nadzoruje rzecznik finansowy. - Wstępna analiza dostępnych na stronach internetowych banków informacji dotyczących możliwości skorzystania z wakacji kredytowych wskazuje, że większość banków opracowała specjalne zasady dotyczące ubiegania się o przerwę w spłacie zadłużenia w związku z zagrożeniem epidemicznym wywołanym wirusem SARS-CoV2 - mówi na łamach “GW” Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

Więcej w “Gazecie Wyborczej”.

Tagi:

wakacjeratykredyt

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]