BiznesINFO.pl
Kontrole policji w całej Polsce

biznesinfo.pl

Nie tylko obostrzenia. Od jutra ruszają masowe kontrole

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Na kontrole policyjne powinni przygotować się wszyscy, którzy zamierzają łamać nowe obostrzenia. Funkcjonariusze zapowiadają "zero tolerancji" względem wszelkich aktów niesubordynacji. Patrole pojawią się w środkach komunikacji miejskiej i obi

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które obiekty są narażone na kontrole

  • Jakie będą nowe obostrzenia

  • Jakie działania względem osób łamiących zasady mogą podjąć policjanci

Zmasowane kontrole policji na horyzoncie

Kontrole w całej Polsce to scenariusz z zeszłego marca, który materializuje się również w tym roku. Wszystko przez rozpędzoną trzecią falę pandemii, której szczyt dopiero przed nami. Nieuchronnie zbliżamy się do pobicia niechlubnego rekordu zakażeń z listopada 2020 r., a prof. Andrzej Horban wyznał w rozmowie z TVN24, że możemy notować nawet 40 tys. zakażeń dziennie. Chyba, że Polacy będą przestrzegali nowych obostrzeń. Ich aktywności po raz kolejny będą monitorować policjanci.

Wzmożone kontrole ruszą w całym kraju. Służby będą przede wszystkim sprawdzały, czy obywatele stosują się do nowych obostrzeń, które zaczną obowiązywać już jutro (sobota, 20 marca). Ministrowie przekonują, że „okres pobłażliwości się skończył” i wszyscy muszą przestrzegać nowych zasad, aby zahamować lawinowy przyrost zachorowań.

Które miejsca są szczególnie narażone na kontrole? Wszystkie, które od jutra będą zamknięte. RMF24 podaje, że wizyt policjantów należy się spodziewać w hotelach i sklepach zlokalizowanych w galeriach handlowych, które zgodnie z rozporządzeniem powinny być zamknięte. Wyjątek od tej zasady stanowią sklepy spożywcze, apteki, drogerie, punkty usługowe, sklepy z artykułami budowlanymi i produktami dla zwierząt. Kontrole mogą pojawić się także w punktach gastronomicznych.

Kontrole jedyną metodą zahamowania pandemii

PAP donosi, że policjanci zamierzają „zdecydowanie reagować na wykroczenia dotyczące obostrzeń”. - Każdym lekceważeniem obostrzeń przyczyniamy się do wydłużania czasu pandemii. Zasada, którą będziemy się kierować, to zasada "Zero Tolerancji". Spotkać nas będzie można m.in. w miejscach gromadzenia się osób oraz środkach komunikacji publicznej i obiektach handlowych - oznajmił nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Mundurowi będą z pewnością zwracali także uwagę na przestrzeganie nakazu zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zgodnie z obowiązującymi zasadami jedynym środkiem ochronnym są maseczki. Nie można zasłaniać twarzy przy użyciu przyłbic, chust czy szalików.

Na nieprzyjemne skutki kontroli naraża się każdy, kto nie nosi maseczki w przestrzeni publicznej np. na ulicy, na bulwarach czy nawet na parkingu. Obowiązek zakrywania twarzy obowiązuje także w sklepach.

Warto pamiętać, że w trakcie podróżowania własnym pojazdem kierowca nie musi mieć zasłoniętej twarzy. Jednak, gdy trafi na kontrolę drogową to ma obowiązek założyć maseczkę i lekko uchylić okno, aby zachować bezpieczny dystans. Portal moto.pl przypomina, że w przypadku rutynowej kontroli wystarczy tylko przyłożyć dokumenty do szyby, aby funkcjonariusz miał możliwość zweryfikowania tożsamości kierującego.

Dotkliwe skutki kontroli policyjnej

Na czym polegać nieustępliwość mundurowych? Marczak przyznał zdarzają się interwencje, w których obywatele lekceważą zagrożenie. Dlatego też należy spodziewać się bardziej radykalnych środków.

Do tej pory najczęstszą metodą karania obywateli były pouczenia - do stycznia 2020 r. wystawiono ich ok. 213 tys. Tym razem kontrole mają częściej kończyć się mandatami.

Za łamanie zasad grozi do 1 tys. zł kary. W ekstremalnych przypadkach kontrole mogą zakończyć się także skierowaniem wniosku o ukaranie w drodze decyzji administracyjnej. Kara nałożona przez sanepid może wahać się między 5 a 30 tys. zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rewolucyjna rakieta NASA przetransportuje ludzi na Marsa w zaledwie kilka tygodni

Czytaj więcej >
wojsko

Polska i Świat

Rekordowe wydatki Polski na obronność. Kwota, którą wydamy w 2023 r. robi wrażenie

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika

Polska i Świat

Nie segregujesz śmieci, zapłacisz razem z sąsiadami. Spore kary za odpady

Czytaj więcej >