BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Nowe obostrzenia w całym kraju. Decyzja już zapadła, minister ogłosił lockdown

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie obostrzenia wchodzą w życie w Polsce

 • Czym rząd tłumaczy swoją decyzję

 • Od kiedy nowe obostrzenia wchodzą one w życie

Nowe obostrzenia z zielonym światłem od rządu

Nowe obostrzenia są już pewne. Jeszcze na początku tego tygodnia padło zastrzeżenie, że jeśli w czwartek przekroczona zostanie liczba 25 tys. zakażeń, rząd Mateusza Morawieckiego wprowadzi ogólnokrajowy lockdown.

Była to naturalna kolej rzeczy po tym, jak pod koniec lutego lockdownem objęto województwo warmińsko-mazurskie, a w kolejnych dniach marca to samo zrobiono z Pomorzem, a następnie z Mazowszem i województwem lubuskim. Teraz okazuje się, że jeśli rząd chciałby pójść tą drogą, musiałby zamknąć następnych siedem województw - głównie tych leżących w południowym pasie regionów Polski. Sytuacja rozwija się jednak tak dynamicznie, że nie ma czasu rozmieniać się na drobne. A tak przynajmniej twierdzi minister Adam Niedzielski.

 - Mamy bardzo negatywny sygnał w postaci skokowego przyrostu dynamiki zachorowań między kolejnymi tygodniami. Dynamika niedzielna przekroczyła wartość 75 proc., a dzisiejsze dane, które dotyczą dnia wczorajszego pokazują, że ta dynamika wynosi 44 proc. - mówił jeszcze we wtorek minister zdrowia. W środę wartości wzrostów były jeszcze wyższe, ponieważ dynamika wzrosła do 45 proc.

Dzisiejsze wyniki, czyli 25052 nowych zakażonych i 453 zgony to ogromny wzrost względem ostatniej środy. Samych zakażeń jest 7,8 tys. więcej tydzień do tygodnia. Tak wysokiego wyniku nie notowano od listopada 2020 roku. Z tego też względu posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ruszyło po godzinie 10:00. Z kolei na godzinę 15:00 zapowiedziano konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 - W tej chwili trwają ustalenia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z rządowym zespołem zarządzania kryzysowego w zakresie kolejnych pilnych działań - mówił jeszcze w okolicach południa rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie w całym kraju

Pewne jest, że w całej reszcie Polski zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, znane dotąd z zamkniętych już województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego. Jak podaje RMF FM, te obostrzenia to:

 • Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.

 • Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery, muzea.

 • Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.

 • Zamknięte stoki narciarskie.

 • Zamknięte baseny, aquaparki.

 • Zamknięte korty tenisowe.

 • Nauka wyłącznie zdalna we wszystkich klasach.

 • Zamknięte siłownie, kluby fitness.

 • Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.

 • Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Adam Niedzielski zapowiedział, że obostrzenia będą w mocy od soboty przez kolejne 3 tygodnie do 9 kwietnia. Minister zaapelował też do pracodawców w całym kraju, by wszyscy, którzy tylko mogą, przenieśli swoich pracowników na pracę zdalną.

Rząd ponaglany jest bowiem sytuacją w szpitalach - liczba osób pod respiratorami już jest najwyższa od początku pandemii - 2193 hospitalizowanych oddycha z takim właśnie wspomaganiem. Bardzo niepokoją także liczby dotyczące zajętych łóżek, które zwiększają się z dnia na dzień. Wynik ze środy to 21511, co, choć jeszcze nie jest szczytowym wynikiem 23033 z 17 listopada, ale bardzo szybko się do niego zbliża.

Tagi:

ObostrzeniaKoronawirusminister zdrowia

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]