BiznesINFO.pl
Nowe obostrzenia wdrożone przez ministra

biznesinfo.pl

Nowe obostrzenia w całym kraju. Decyzja już zapadła, minister ogłosił lockdown

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Nowe obostrzenia to fraza, która wywołuje zjeżenie się włosów na głowie nie tylko przedsiębiorców. Zwykli Polacy też mają już serdecznie dość ograniczania ich codzienności. A jednak ciężka sytuacja epidemiczna wymaga zdecydowanych kro

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie obostrzenia wchodzą w życie w Polsce

 • Czym rząd tłumaczy swoją decyzję

 • Od kiedy nowe obostrzenia wchodzą one w życie

Nowe obostrzenia z zielonym światłem od rządu

Nowe obostrzenia są już pewne. Jeszcze na początku tego tygodnia padło zastrzeżenie, że jeśli w czwartek przekroczona zostanie liczba 25 tys. zakażeń, rząd Mateusza Morawieckiego wprowadzi ogólnokrajowy lockdown.

Była to naturalna kolej rzeczy po tym, jak pod koniec lutego lockdownem objęto województwo warmińsko-mazurskie, a w kolejnych dniach marca to samo zrobiono z Pomorzem, a następnie z Mazowszem i województwem lubuskim. Teraz okazuje się, że jeśli rząd chciałby pójść tą drogą, musiałby zamknąć następnych siedem województw - głównie tych leżących w południowym pasie regionów Polski. Sytuacja rozwija się jednak tak dynamicznie, że nie ma czasu rozmieniać się na drobne. A tak przynajmniej twierdzi minister Adam Niedzielski.

 - Mamy bardzo negatywny sygnał w postaci skokowego przyrostu dynamiki zachorowań między kolejnymi tygodniami. Dynamika niedzielna przekroczyła wartość 75 proc., a dzisiejsze dane, które dotyczą dnia wczorajszego pokazują, że ta dynamika wynosi 44 proc. - mówił jeszcze we wtorek minister zdrowia. W środę wartości wzrostów były jeszcze wyższe, ponieważ dynamika wzrosła do 45 proc.

Dzisiejsze wyniki, czyli 25052 nowych zakażonych i 453 zgony to ogromny wzrost względem ostatniej środy. Samych zakażeń jest 7,8 tys. więcej tydzień do tygodnia. Tak wysokiego wyniku nie notowano od listopada 2020 roku. Z tego też względu posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ruszyło po godzinie 10:00. Z kolei na godzinę 15:00 zapowiedziano konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 - W tej chwili trwają ustalenia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z rządowym zespołem zarządzania kryzysowego w zakresie kolejnych pilnych działań - mówił jeszcze w okolicach południa rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nowe obostrzenia wchodzą w życie w całym kraju

Pewne jest, że w całej reszcie Polski zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, znane dotąd z zamkniętych już województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego. Jak podaje RMF FM, te obostrzenia to:

 • Zamknięte hotele i miejsca noclegowe.

 • Zamknięte kina, teatry, filharmonie, opery, muzea.

 • Zamknięte boiska znajdujące się na zewnątrz.

 • Zamknięte stoki narciarskie.

 • Zamknięte baseny, aquaparki.

 • Zamknięte korty tenisowe.

 • Nauka wyłącznie zdalna we wszystkich klasach.

 • Zamknięte siłownie, kluby fitness.

 • Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos.

 • Zakaz organizacji wesel i konsolacji.

Adam Niedzielski zapowiedział, że obostrzenia będą w mocy od soboty przez kolejne 3 tygodnie do 9 kwietnia. Minister zaapelował też do pracodawców w całym kraju, by wszyscy, którzy tylko mogą, przenieśli swoich pracowników na pracę zdalną.

Rząd ponaglany jest bowiem sytuacją w szpitalach - liczba osób pod respiratorami już jest najwyższa od początku pandemii - 2193 hospitalizowanych oddycha z takim właśnie wspomaganiem. Bardzo niepokoją także liczby dotyczące zajętych łóżek, które zwiększają się z dnia na dzień. Wynik ze środy to 21511, co, choć jeszcze nie jest szczytowym wynikiem 23033 z 17 listopada, ale bardzo szybko się do niego zbliża.

Tagi:

ObostrzeniaKoronawirusminister zdrowia

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >