BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Nieuczciwi kierowcy nie wymigają się już od kary. Elektroniczne kontrole wyłapią każdego

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kontrola elektroniczna batem na kierowców

Zarząd Dróg Miejskich podsumował pierwszy miesiąc działania systemu. Dwa elektryczne samochody skontrolowały łącznie 102 934 pojazdów. Kontrola oznacza sfotografowanie pojazdu minimum dwa razy. Pozostałe niesparowane zdjęcia są automatycznie usuwane.

“Pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu był dla nas kluczowy. Przez ten czas mogliśmy wyłapać ewentualne błędy i je wyeliminować. Na szczęście styczeń nie przyniósł żadnych problemów” - czytamy w komunikacie ZDM.

Kontrola zbiera żniwa

Problemów nie było, za to pojawiły się pierwsze efekty kontroli. W stosunku do stycznia ubiegłego roku liczba opłat za postój wzrosła o 12 procent. System zweryfikował i wystawił 12 196 dokumentów opłaty dodatkowej dla kierowców unikających płatności. W tym samym czasie piesze patrole wystawiły 18 043 dodatkowych opłat.

“Mamy nadzieję, że ta liczba będzie stale spadać a kierowcy z czasem coraz rzadziej będą unikać ponoszenia opłat. Należy pamiętać, że pieniądze z SPPN są przeznaczane na dalszy rozwój naszego miasta” - pisze ZDM.

System elektronicznych kontroli przejdzie zmiany

W rozmowie ze “Stołeczną” Rzecznika ZDM Karolina Gałecka stwierdziła, że nie ma miejsc, gdzie system elektronicznej kontroli zaczął wykrywać szczególnie dużo przypadków unikania opłat za parkowanie. I dodała, że trwają prace nad modyfikacją systemu e-kontroli. Dzięki zmianom kierowcy oprócz wezwania do zapłaty będą otrzymywać dostęp do internetowej galerii zdjęć, gdzie można zidentyfikować auto, którego postój nie był opłacony. Dalej system będzie przekierowywał do płatności.

Będą kolejne samochody do kontroli

ZDM podkreśla także inne ważne niuanse elektronicznych kontroli. “O dokumenty opłaty dodatkowej nie muszą martwić się osoby, które opłaciły postój, posiadają abonament mieszkańca lub kartę N+. System automatycznie „wyrzuci” jedynie numery rejestracyjne pojazdów, których kierowcy nie zapłacili za parkowanie. Pozostałe numery są automatycznie kasowane” - przypomina instytucja.

“Gazeta Wyborcza” informuje, że Zarząd Dróg Miejskich planuje zakup kolejnych pojazdów do elektronicznych kontroli. Decyzja o kupnie powinna zapaść w najbliższych tygodniach.

Tagi:

Warszawaparkowaniemandat

Podobne artykuły

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]