Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Koniec z zerowym VAT na żywność? O tyle mogą wzrosnąć ceny jedzenia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.11.2023 19:40

Koniec z zerowym VAT na żywność? O tyle mogą wzrosnąć ceny jedzenia

sklep-biedronka-zywnosc-ceny-jedzenia
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Od początku lutego 2022 roku w naszym kraju obowiązuje zerowa stawka VAT na żywność. Tak ma być jeszcze do końca przyszłego miesiąca. Dzięki temu płacimy mniej za warzywa, owoce, produkty mleczarskie, jaja, mięso, ryby, pieczywo czy przetwory ze zbóż. W projekcie budżetu na przyszły rok na próżno szukać nam środków przeznaczonych na przedłużenie ulgi podatkowej. O ile zatem mogą wzrosnąć ceny jedzenia już od stycznia?

Zerowy VAT na żywność obowiązuje przez cały 2023 rok

Zanim rząd zdecydował o obniżeniu VAT-u na żywność do zerowego poziomu, podatek ten wynosił 5 proc. Powodem wprowadzenia rozwiązania była częściowa ochrona finansów obywateli przed inflacją i kryzysem wywołanym wojną na Ukrainie.

Dzięki wprowadzeniu „zerowej” stawki VAT na żywność w 2022 r. w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. W pierwszym półroczu 2023 r. to kwota ok. 6 mld zł. Szacujemy, że w drugim półroczu 2023 r., to kolejne oszczędności rzędu ponad 5 mld zł – przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W przyszłorocznym projekcie budżetu państwa nie ma wzmianki o tym, by zerowy VAT miał zostać przedłużony. Czy jest to jednak pewny scenariusz? Wciąż nie wiemy, kto będzie tworzył nowy rząd. W dzisiejszej rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” poseł partii Polska 2050 Ryszard Petru przekazał, że opozycja nie wyklucza przedłużenia 0-proc. stawki VAT na żywność. 

Wymiana liczników prądu w całej Polsce. O tym musi wiedzieć każdy konsument Nadchodzą duże zmiany dotyczące zarobków. Znamy datę

Zniesienie zerowego VAT-u. Tak mogą wzrosnąć ceny

Jeśli Tarcza Antyinflacyjna na żywność nie zostanie utrzymana, ceny jedzenia i napojów bezalkoholowych będą od stycznia wyższe o ok. 4 pkt proc. Do tego dodać trzeba samą inflację, a wtedy okazuje się, że wzrosty cen w tym sektorze powinny wynieść średnio 8,3 proc. w porównaniu ze styczniem 2023 roku.

Portal forsal.pl informuje, że najbardziej odczuwalne byłyby podwyżki cen warzyw (13,8 proc.), pieczywa (11,0 proc.) oraz napojów bezalkoholowych (10,2 proc.). Jest też jednak druga, “tańsza” strona medalu, bo mniej zapłacilibyśmy za oleje i tłuszcze i to nawet o ponad 10 proc.

Ceny żywności 2024. W ujęciu kwartalnym nie będzie najgorzej

Według Jakuba Olipry, ekonomisty banku Credit Agricole, eksperta od analiz dotyczących sektora rolno-spożywczego, podwyżki cen żywności w I kwartale 2024 roku będą niższe niż w samym styczniu. Koszyk spożywczy ma w ciągu trzech pierwszych miesięcy podrożeć o 6,7 proc., czyli o 1,6 pkt proc. mniej niż w styczniu.