BiznesINFO.pl
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

domena publiczna

Kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po 3 kwartałach 2022 roku

1 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach 2022 roku jest bardzo dobra, podaje ZUS w najnowszym raporcie.

Liczba ubezpieczonych w ZUS

- Liczba ubezpieczonych w ZUS na koniec trzeciego kwartału tego roku wyniosła 16 mln 143 tys. osób. Na przestrzeni ostatnich lat liczba ta, za wyjątkiem okresu pandemii, systematycznie rosła. Na koniec września 2022 r. zwiększyła się o 1,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS podaje, że w Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców. Stanowią oni 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, co oznacza wzrost o 23,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku oraz wzrost o 19,4 proc. w stosunku do liczby na koniec 2021 r. 59 proc. tych osób było pracownikami, 2,5 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia.

Sytuacja na rynku pracy

- Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W trzech kwartałach 2022 r. jego wartość wyniosła 84,8 proc. - mówi prof. Uścińska.

Największą część wydatków stanowiły transfery na rzecz ludności w kwocie 222,9 mld zł, obejmujące świadczenia emerytalno-rentowe oraz pozostałe świadczenia. W okresie od stycznia do września wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem – podaje w raporcie ZUS.

W raporcie czytamy również, że przeciętna wypłata emerytury i renty wyniosła w tym czasie 2 767,47 zł i była wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń była ich waloryzacja – w 2022 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 107 proc. Na skutek waloryzacji emerytur i rent miesięczne wypłaty z FUS są obecnie o 1 mld 431,5 mln zł wyższe niż przed nią.

Tagi:

składki ZUSZUS

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Szpital
Mohsen Atayi/Wikimedia Commons, CC-BY-4.0

Finanse

Rząd przeznaczy ponad 6% PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

Wielu Polaków wciąż nie wykorzystało bonów turystycznych. Okazja, by to zrobić, przepadnie 31 marca

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

OFE. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze po zmarłym, musisz sam się o nie upomnieć

Czytaj więcej >

Finanse

Prawie 3 mld złotych zostaną przeznaczone na dofinansowanie szpitali onkologicznych

Czytaj więcej >
Nowy rządowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie

Finanse

Podatek od sprzedaży mieszkania. Sprzęt może być ulgą, a zaoszczędzisz krocie

Czytaj więcej >

Finanse

NFZ wyłoży za ciebie prawie 500 zł na wizytę u dentysty

Czytaj więcej >