Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > KNF wystosował ostrzeżenie. Firma ze stolicy podejrzana o przestępstwo
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.08.2023 16:17

KNF wystosował ostrzeżenie. Firma ze stolicy podejrzana o przestępstwo

Komisja Nadzoru Finansowego
East News

W piątek pojawiły się informacje, iż Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o wpisaniu na listę ostrzeżeń publicznych jednej z warszawskich firm. Zawiadomiła również prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Ostrzeżenie przed firmą z Warszawy

Z doniesień opublikowanych przez portal Interia.pl, chodzi o spółkę SkyCash Poland SA. Główną sferą zainteresowań firmy są technologie finansowe.

Większości osób SkyCash kojarzy się jednak z aplikacją na telefon umożliwiającą zakup biletów na komunikację miejską czy pociągi. Nie jest to zbieżność nazw - faktycznie chodzi o firmę odpowiadającą za ten system.

KNF zawiadamia prokuraturę

O co jednak chodzi w całej sprawie? Według informacji uzyskanych przez Interię, zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej złożone przez Urząd KNF dotyczy zapisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych.

Konkretnie, SkyCash Poland miało przedstawić ofertę publiczną papierów wartościowych bez wymaganego dokumentu z Komisji Nadzoru Finansowego. W ramach dokumentów mowa m.in. o prospekcie emisyjnym czy dokumencie informacyjnym. Inną możliwością jest emisja obligacji poza warunkami przewidzianymi ustawowo.

Lista ostrzeżeń publicznych

Interia.pl zauważa również, że oprócz zawiadomienia prokuratury, Komisja Nadzoru Finansowego wpisała SkyCash Poland na listę ostrzeżeń publicznych. Pojawiają się na niej te podmioty, co do których KNF zawiadomiła prokuraturę o możliwości złamania przez nie prawa.

Lista ma pełnić funkcję ostrzegającą dla wszystkich obywateli - obecność danego podmiotu to znak do zwiększenia ostrożności. W przeszłości na liście znajdował się m.in. Amber Gold.