Klient, który jest zdrowy będzie miał pierwszeństwo w sklepie
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 28 Kwietnia 2020

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limit

Klient zdrowy bardziej uprzywilejowany? W bezpiecznym korzystaniu z galerii handlowych miałaby pomóc aplikacja mobilna, która podzieli konsumentów na grupy w zależności od stanu zdrowia.

Klient w trzech kolorach

Klient, który jest zdrowy, mógłby wchodzić do sklepu bez kolejki i ponad limit. Do oceny stanu zdrowia miałaby zostać użyta aplikacja mobilna, która grupowałaby konsumentów w trzech kategoriach. Użytkownicy po zakażeniu mieliby kolor czerwony, po kwarantannie – żółty, a osoby bez kontaktu z wirusem – zielony.

Założeniem nowego systemu miałoby być wpuszczanie do sklepu większej liczby osób oznaczonych kolorem zielonym np. o 10 proc. – podają finanse.wp.pl

Taki mechanizm monitorowania konsumentów to jedna ze wstępnych propozycji Ministerstwa Rozwoju po konsultacjach z przedstawicielami branży handlowej. Wszystko dlatego, że rząd przymierza się do otwarcia galerii handlowych i dąży do tego, aby zakupy były jak najbardziej bezpieczne.

Rozmowy bez ostatecznej decyzji

„Na razie nic jest jeszcze pewne. Propozycja padła ze strony handlowców, jednak na razie trudno mówić o jej statusie, nic takiego nie zostało zaakceptowane” - zaznacza biuro prasowe resortu rozwoju.

Przedstawiciele zastrzegają, że korzystanie z takiej aplikacji miałoby być w pełni dobrowolnej. Jednak może przysporzyć wielu korzyści osobom zdrowym. Jeśli sklep byłby w danym momencie przepełniony to klienci „zieloni” mogliby wchodzić bez kolejki oraz ponad wskazany limit.

Inne propozycje dotyczące sklepów

Poza aplikacją na smartfony resort rozważa wprowadzenie do galerii handlowych zasad obowiązujących już teraz w przestrzeni publicznej m.in. zachowania 2-metrowego odstępu między klientami czy obowiązku zakrywania twarzy. Wśród propozycji znalazł się także pomysł, aby w każdym centrum handlowym znajdował się co najmniej jeden sklep, w którym klient mógłby zakupić maseczkę ochronną.

W strefie gastronomicznej poszczególnych galerii liczba klientów ma być przeliczona względem powierzchni (1 osoba na 15 mkw.).

Kiedy otworzą się centra handlowe?

Na razie termin ponownego uruchomienia galerii handlowych jest nieznany, ale kilka dni temu zaczęto nieoficjalnie wskazywać datę 18 maja. Nie jest to informacja potwierdzona, ponieważ wdrażanie kolejnych etapów rządowego planu znoszenia obostrzeń zależy od dynamiki rozwoju pandemii w naszym kraju.

Jednak przedsiębiorcy uważają, że komunikat o otwarciu galerii powinien zostać ogłoszony ze znacznym wyprzedzeniem, aby ułatwić wdrożenie niezbędnych środków ostrożności.

„Chcemy wiedzieć, kiedy galerie handlowe mogą zostać otwarte. Przedsiębiorcy powinni mieć czas na przygotowanie sklepów w oparciu o opublikowane akty prawne, np. wstawić dozowniki z płynem dezynfekującym, zawiadomić pracowników. Na razie daty otwarcia galerii nie znamy" – wyznał Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News