Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 23 Stycznia 2021

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Warto się pospieszyć

Nieuchronnie zbliża się termin kiedy trzeba będzie złożyć nowy wniosek na 500 plus. Wszystko przez to, że w tym roku zmienia się okres rozliczeniowy programu. Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Zapiszcie sobie w kalendarzu najważniejsze terminy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy trzeba składać wnioski na 500 plus
  • Dlaczego w tym roku trzeba pamiętać o złożeniu wniosku
  • Ile dzieci korzysta ze świadczenia

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Niebawem minie 5 lat od startu programu

Początek roku to zwykle czas różnego rodzaju podsumować i plebiscytów, a to na najlepszego sportowca, najlepszy film, czy najlepszą piosenkę ubiegłego roku. Być może nie wszyscy wiedzą, ale od 10 lat wybierane jest również „Słowo Roku” w konkursie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Zwycięzcą plebiscytu za 2020 rok jest - co specjalnie nie zaskakuje - „koronawirus”, ale z racji tego, że plebiscyt organizowany jest od 10 lat, kapituła plebiscytu, a także internauci wybrali również „Słowo Dekady”. W tym wypadku wygrało „500 plus”.

Ten wybór też specjalnie nie zaskakuje, gdyż od sześciu lat 500 plus jest na ustach wszystkich. Była to sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy w pamiętnej kampanii wyborczej z 2015 roku, kiedy to partia Jarosława Kaczyńskiego po 8 latach wróciła do władzy, a kandydat tej partii pokonał w walce o najwyższy urząd w państwie uchodzącego za faworyta prezydenta Bronisława Komorowskiego.

1 kwietnia minie dokładnie 5 lat od czasu wejścia w życie 500 plus. Zasady programu były banalne – każda rodzina mająca co najmniej dwójkę dzieci otrzymuje 500 zł na każde z nich do 18 roku życia. W lipcu 2019 roku program rozszerzono również na pierwsze dziecko.

By otrzymać 500 plus wystarczy złożyć wniosek, najlepiej drogą elektroniczną np. za pomocą bankowości elektronicznej bądź platformy ePUAP i emp@tia. Jeśli ktoś jednak woli drogę tradycyjną, to może złożyć dokumenty w urzędzie gminy bądź za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Ostatni okres pod tym względem był dość wygodny dla rodziców. Jeśli komuś urodziło się dziecko np. w połowie stycznia, to jeśli w nawale nowych obowiązków pamiętał o szybkim złożeniu wniosków o wypłatę 500 plus, już pod koniec następnego miesiąca (terminy te są różne w zależności od regionu) mógł zobaczyć na koncie pieniądze (500 zł, plus doliczona kwota w tym wypadku za styczeń), a później środki napływały przez kolejne miesiące i w kontekście rządowego świadczenia nie trzeba było niczym sobie zaprzątać głowy.

Za chwilę jednak ta sytuacja się zmieni. Wszystko przez to, że w tym roku zmienia się okres rozliczeniowy 500 plus.

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Kluczowe terminy

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? By otrzymać pieniądze przyznawane w ramach programu po 31 maja, należy już w niedługim czasie złożyć ponowny wniosek. Co to znaczy niedługim? W wypadku rodzin, które planują złożyć wniosek przez internet kluczową datą jest 1 luty, gdyż właśnie od tego terminu można składać dokumenty. Tym samym wypełniać wnioski będzie można już za niecałe 10 dni. W przypadku rodzin, które optują za formą tradycyjną, złożenie wniosków będzie możliwe od 1 kwietnia. Jeśli ktoś zapomni o złożeniu nowego wniosku, może pożegnać się ze świadczeniem.

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o wypłatę 500 plus. Im szybciej się to zrobi, tym szybciej można spodziewać się pieniędzy na koncie.

Rodziny, które złożą wniosek o 500 plus do 30 kwietnia tego roku, otrzymają pieniądze do końca czerwca. Jeśli zaś dokumenty zostaną złożone już w maju, to na wypłatę środków trzeba będzie poczekać do końca lipca itd. Warto się zatem pospieszyć.

1 kwietnia tego roku jak już wspomniano minie 5 lat od wejścia w życie 500 plus. W tym okresie jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej do polskich rodzin trafiło blisko 130 mld zł. Miesięcznie świadczenie trafia do 6,5 mln dzieci.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News