Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Warto się pospieszyć
Radosław Święcki
Radosław Święcki 23.01.2021 01:00

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Warto się pospieszyć

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus?
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy trzeba składać wnioski na 500 plus

  • Dlaczego w tym roku trzeba pamiętać o złożeniu wniosku

  • Ile dzieci korzysta ze świadczenia

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Niebawem minie 5 lat od startu programu

Początek roku to zwykle czas różnego rodzaju podsumować i plebiscytów, a to na najlepszego sportowca, najlepszy film, czy najlepszą piosenkę ubiegłego roku. Być może nie wszyscy wiedzą, ale od 10 lat wybierane jest również „Słowo Roku” w konkursie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.  Zwycięzcą plebiscytu za 2020 rok jest - co specjalnie nie zaskakuje - „koronawirus”, ale z racji tego, że plebiscyt organizowany jest od 10 lat, kapituła plebiscytu, a także internauci wybrali również „Słowo Dekady”. W tym wypadku wygrało „500 plus”.

Ten wybór też specjalnie nie zaskakuje, gdyż od sześciu lat 500 plus jest na ustach wszystkich. Była to sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości i Andrzeja Dudy w pamiętnej kampanii wyborczej z 2015 roku, kiedy to partia Jarosława Kaczyńskiego po 8 latach wróciła do władzy, a kandydat tej partii pokonał w walce o najwyższy urząd w państwie uchodzącego za faworyta prezydenta Bronisława Komorowskiego.

1 kwietnia minie dokładnie 5 lat od czasu wejścia w życie 500 plus. Zasady programu były banalne – każda rodzina mająca co najmniej dwójkę dzieci otrzymuje 500 zł na każde z nich do 18 roku życia. W lipcu 2019 roku program rozszerzono również na pierwsze dziecko.

By otrzymać 500 plus wystarczy złożyć wniosek, najlepiej drogą elektroniczną np. za pomocą bankowości elektronicznej bądź platformy ePUAP i emp@tia. Jeśli ktoś jednak woli drogę tradycyjną, to może złożyć dokumenty w urzędzie gminy bądź za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Ostatni okres pod tym względem był dość wygodny dla rodziców. Jeśli komuś urodziło się dziecko np. w połowie stycznia, to jeśli w nawale nowych obowiązków pamiętał o szybkim złożeniu wniosków o wypłatę 500 plus, już pod koniec następnego miesiąca (terminy te są różne w zależności od regionu) mógł zobaczyć na koncie pieniądze (500 zł, plus doliczona kwota w tym wypadku za styczeń), a później środki napływały przez kolejne miesiące i w kontekście rządowego świadczenia nie trzeba było niczym sobie zaprzątać głowy.

Za chwilę jednak ta sytuacja się zmieni. Wszystko przez to, że w tym roku zmienia się okres rozliczeniowy 500 plus.

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? Kluczowe terminy

Kiedy trzeba składać wniosek na 500 plus? By otrzymać pieniądze przyznawane w ramach programu po 31 maja, należy już w niedługim czasie złożyć ponowny wniosek. Co to znaczy niedługim? W wypadku rodzin, które planują złożyć wniosek przez internet kluczową datą jest 1 luty, gdyż właśnie od tego terminu można składać dokumenty.  Tym samym wypełniać wnioski będzie można już za niecałe 10 dni. W przypadku rodzin, które optują za formą tradycyjną, złożenie wniosków będzie możliwe od 1 kwietnia. Jeśli ktoś zapomni o złożeniu nowego wniosku, może pożegnać się ze świadczeniem.  

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o wypłatę 500 plus. Im szybciej się to zrobi, tym szybciej można spodziewać się pieniędzy na koncie.

Rodziny, które złożą wniosek o 500 plus do 30 kwietnia tego roku, otrzymają pieniądze do końca czerwca. Jeśli zaś dokumenty zostaną złożone już w maju, to na wypłatę środków trzeba będzie poczekać do końca lipca itd. Warto się zatem pospieszyć.

1 kwietnia tego roku jak już wspomniano minie 5 lat od wejścia w życie 500 plus. W tym okresie jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej do polskich rodzin trafiło blisko 130 mld zł. Miesięcznie świadczenie trafia do 6,5 mln dzieci.

Tagi: 500 plus