Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakujące informacje na temat nowego 500 plus. Po świadczenie zgłosiła się garstka osób
Maria Glinka
Maria Glinka 06.01.2021 01:00

Zaskakujące informacje na temat nowego 500 plus. Po świadczenie zgłosiła się garstka osób

Polska wprowadziła nową dopłatę na wzór programu "Rodzina 500 plus". Pierwsze podsumowanie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega wakacyjna odsłona programu „Rodzina 500 plus”

  • Ile osób spieniężyło już bon turystyczny na wakacje w Polsce

  • Do kiedy można aktywować kupon

Wakacje w Polsce dzięki nowej dopłacie. Czym jest bon turystyczny?

Do wakacji w Polsce rząd zachęcał w tym roku w sposób wyjątkowy. Z uwagi na pandemię wprowadził zmodyfikowaną odsłonę programu Rodzina 500 plus w postaci bonu turystycznego.

500 zł na wypoczynek przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia na takich samych zasadach jak dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych można otrzymać wsparcie rzędu 1000 zł. Dopłata ma finansować usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Jednak jedynym państwem, w którym można z niej skorzystać jest Polska.

Beneficjenci programu Rodzina 500 plus niezainteresowani bonem turystycznym

Pół roku po inauguracji bonu turystycznego o pierwsze podsumowanie programu poprosiła posłanka z ruchu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek. Portal gazeta.pl podaje, że na interpelację odpowiedziało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wyniki nie są zadowalające.

- Od startu programu Polski Bon Turystyczny aktywowano 1,1 mln bonów o wartości 958 mln zł - oznajmił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. Oznacza to, że nadal 3 mln kuponów czeka na uruchomienie. „Ponadto z 1,1 mln akt. bonów wykorzystano ok. 25 proc. na kwotę 237 mln”, czytamy w komentarzu posłanki na Twitterze.

Nowa odsłona programu Rodzina 500 plus może okazać się kolejnym chybionym pomysłem partii rządzącej. Wykorzystanie bonów w zaledwie kilku procentach z pewnością nie wsparło turystyki na terenie Polski. A właśnie ten cel przyświecał PiS w momencie wprowadzania bonu turystycznego.

Czy znikome zainteresowanie dofinansowaniem oznacza, że Polska nie jest atrakcyjną destynacją wakacyjną? Raczej nie. Być może z uwagi na obawę przed zakażeniem koronawirusem część rodzin postanowiła odłożyć urlop w czasie.

Jak uruchomić bon turystyczny? Warto pilnować jednego terminu

Choć bon turystyczny został wprowadzony w sierpniu 2020 r., to termin jego przydatności nie wygasł wraz końcem roku kalendarzowego. „Bonem można płacić do 31 marca 2022 r. Jeśli do tego dnia usługa zostanie opłacona za pomocą bonu, można z niej skorzystać po tym terminie”, czytamy w komentarzu ZUS pod postem posłanki.

Portal e-dziecko.pl podaje, że wakacyjną odsłonę programu Rodzina 500 plus można aktywować w łatwy sposób poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W celu założenia konta wystarczy użyć Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej. Kupon pojawi się na profilu tylko tej osoby, która w danej rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus.

Po aktywacji rodzic musi przekazać swoje dane kontaktowe - adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Później beneficjent otrzymuje specjalny kod. W celu skorzystania z 500 zł na wakacje w Polsce wystarczy podać numer bonu podmiotowi, który organizuje wypoczynek.

Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em”, czytamy w komunikacie ZUS. Co ważne, z kuponu można korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania pełnej puli 500 zł.