BiznesINFO.pl
Polska wprowadziła nową dopłatę na wzór programu "Rodzina 500 plus". Pierwsze podsumowanie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zaskakujące informacje na temat nowego 500 plus. Po świadczenie zgłosiła się garstka osób

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Polska miała stać się głównym kierunkiem wakacyjnym w dobie pandemii. W tym celu rząd wprowadził dopłatę, która łudząco przypomina program Rodzina 500 plus. Pół roku po wprowadzeniu bonu turystycznego okazuje się, że został wykorzystany tylko w kilku proc

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega wakacyjna odsłona programu „Rodzina 500 plus”

  • Ile osób spieniężyło już bon turystyczny na wakacje w Polsce

  • Do kiedy można aktywować kupon

Wakacje w Polsce dzięki nowej dopłacie. Czym jest bon turystyczny?

Do wakacji w Polsce rząd zachęcał w tym roku w sposób wyjątkowy. Z uwagi na pandemię wprowadził zmodyfikowaną odsłonę programu Rodzina 500 plus w postaci bonu turystycznego.

500 zł na wypoczynek przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia na takich samych zasadach jak dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych można otrzymać wsparcie rzędu 1000 zł. Dopłata ma finansować usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Jednak jedynym państwem, w którym można z niej skorzystać jest Polska.

Beneficjenci programu Rodzina 500 plus niezainteresowani bonem turystycznym

Pół roku po inauguracji bonu turystycznego o pierwsze podsumowanie programu poprosiła posłanka z ruchu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek. Portal gazeta.pl podaje, że na interpelację odpowiedziało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wyniki nie są zadowalające.

- Od startu programu Polski Bon Turystyczny aktywowano 1,1 mln bonów o wartości 958 mln zł - oznajmił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. Oznacza to, że nadal 3 mln kuponów czeka na uruchomienie. „Ponadto z 1,1 mln akt. bonów wykorzystano ok. 25 proc. na kwotę 237 mln”, czytamy w komentarzu posłanki na Twitterze.

Nowa odsłona programu Rodzina 500 plus może okazać się kolejnym chybionym pomysłem partii rządzącej. Wykorzystanie bonów w zaledwie kilku procentach z pewnością nie wsparło turystyki na terenie Polski. A właśnie ten cel przyświecał PiS w momencie wprowadzania bonu turystycznego.

Czy znikome zainteresowanie dofinansowaniem oznacza, że Polska nie jest atrakcyjną destynacją wakacyjną? Raczej nie. Być może z uwagi na obawę przed zakażeniem koronawirusem część rodzin postanowiła odłożyć urlop w czasie.

Jak uruchomić bon turystyczny? Warto pilnować jednego terminu

Choć bon turystyczny został wprowadzony w sierpniu 2020 r., to termin jego przydatności nie wygasł wraz końcem roku kalendarzowego. „Bonem można płacić do 31 marca 2022 r. Jeśli do tego dnia usługa zostanie opłacona za pomocą bonu, można z niej skorzystać po tym terminie”, czytamy w komentarzu ZUS pod postem posłanki.

Portal e-dziecko.pl podaje, że wakacyjną odsłonę programu Rodzina 500 plus można aktywować w łatwy sposób poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W celu założenia konta wystarczy użyć Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej. Kupon pojawi się na profilu tylko tej osoby, która w danej rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego z programu Rodzina 500 plus.

Po aktywacji rodzic musi przekazać swoje dane kontaktowe - adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Później beneficjent otrzymuje specjalny kod. W celu skorzystania z 500 zł na wakacje w Polsce wystarczy podać numer bonu podmiotowi, który organizuje wypoczynek.

Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em”, czytamy w komunikacie ZUS. Co ważne, z kuponu można korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania pełnej puli 500 zł.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >