BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Za napoje w butelkach plastikowych zapłacisz więcej. Niebawem nowa opłata

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowelizacją Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), aby dostosować przepisy do dyrektywy unijnej. Planowana reforma ma sprawić, że przedsiębiorcy, którzy wprowadzają określone produkty na rynek będą ponosić większość kosztów gospodarowania odpadami z tych produktów.

- Nowe przepisy wdrożą między innymi unijną dyrektywę w sprawie odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z przepisami UE producenci produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż obecnie. Pozyskane w ten sposób środki wypełnią lukę inwestycyjną i stworzą sprawnie działający system odzysku surowców wtórnych - powiedział cytowany przez TVN24BiS Mazurek.

Nowe cele dla recyklingu

Zgodnie z przepisami UE zostały wyznaczone też nowe cele dla recyklingu i ponownego użycia odpadów komunalnych. Do 2025 roku musi to być 55 proc. odpadów, do 2030 - 60 proc, a do 2035 roku - 65 proc. W tym roku UE wymaga 50 proc. Natomiast w przypadku recyklingu odpadów opakowaniowych cel ma wynieść 65 proc. do 2025 roku i 70 proc. do 2030 roku.

Sławomir Mazurek poinformował także o planie wprowadzenia opłat dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach. Założenia są takie, aby opłata była doliczana do każdego kilogramu opakowania. Wiceminister nie podał jednak żadnych kwot i zaznaczył, że to nie będzie jedna, stała opłata. Koszt ma być zależny od rodzaju opakowania.

Kaucja za opakowania

Jak podaje TVN24BiS, wraz z wprowadzaniem ROP ma powstać system kaucyjny - mieszkańcy będą mogli zwracać do sklepu opakowania z tworzyw sztucznych i dostać za nie zwrot w takiej kwocie, ile wynosiła kaucja. Nie wyjaśnił jednak, jak ma wyglądać system.

- Wkrótce rozpoczniemy formalne konsultacje w tej sprawie z branżą oraz samorządami. Chcemy, by odpowiednie przepisy zostały przyjęte przez parlament w 2020 roku. Naszą intencją jest również, by rozszerzona odpowiedzialność producentów i system kaucyjny dla mieszkańców zaczęły obowiązywać równocześnie - mówił cytowany przez TVN24BiS Mazurek.

Tagi:

OdpadyżywnośćZanieczyszczenie środowiska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]