Kaucja za plastikowe butelki to nowy pomysł resortu klimatu
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Za napoje w butelkach plastikowych zapłacisz więcej. Niebawem nowa opłata

Kaucja na butelki z tworzyw sztucznych po napojach to nowy pomysł Ministerstwa Klimatu. O pracach nad rozwiązaniem poinformował wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort ma nadzieję, że sejm przyjmie przepisy jeszcze w tym roku.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowelizacją Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), aby dostosować przepisy do dyrektywy unijnej. Planowana reforma ma sprawić, że przedsiębiorcy, którzy wprowadzają określone produkty na rynek będą ponosić większość kosztów gospodarowania odpadami z tych produktów.

- Nowe przepisy wdrożą między innymi unijną dyrektywę w sprawie odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z przepisami UE producenci produktów w opakowaniach będą finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż obecnie. Pozyskane w ten sposób środki wypełnią lukę inwestycyjną i stworzą sprawnie działający system odzysku surowców wtórnych - powiedział cytowany przez TVN24BiS Mazurek.

Nowe cele dla recyklingu

Zgodnie z przepisami UE zostały wyznaczone też nowe cele dla recyklingu i ponownego użycia odpadów komunalnych. Do 2025 roku musi to być 55 proc. odpadów, do 2030 - 60 proc, a do 2035 roku - 65 proc. W tym roku UE wymaga 50 proc. Natomiast w przypadku recyklingu odpadów opakowaniowych cel ma wynieść 65 proc. do 2025 roku i 70 proc. do 2030 roku.

Sławomir Mazurek poinformował także o planie wprowadzenia opłat dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach. Założenia są takie, aby opłata była doliczana do każdego kilogramu opakowania. Wiceminister nie podał jednak żadnych kwot i zaznaczył, że to nie będzie jedna, stała opłata. Koszt ma być zależny od rodzaju opakowania.

Kaucja za opakowania

Jak podaje TVN24BiS, wraz z wprowadzaniem ROP ma powstać system kaucyjny - mieszkańcy będą mogli zwracać do sklepu opakowania z tworzyw sztucznych i dostać za nie zwrot w takiej kwocie, ile wynosiła kaucja. Nie wyjaśnił jednak, jak ma wyglądać system.

- Wkrótce rozpoczniemy formalne konsultacje w tej sprawie z branżą oraz samorządami. Chcemy, by odpowiednie przepisy zostały przyjęte przez parlament w 2020 roku. Naszą intencją jest również, by rozszerzona odpowiedzialność producentów i system kaucyjny dla mieszkańców zaczęły obowiązywać równocześnie - mówił cytowany przez TVN24BiS Mazurek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Jacek Rozenek już wcześniej miał niepokojące objawy. Lekarze w żaden sposób nie ostrzegli go przed udarem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News