BiznesINFO.pl
Pexels/Kampus Production

Pexels/Kampus Production

Kara za niezgłoszenie pieca w domu do specjalnego rejestru. Masz 2 tygodnie, potem nawet 5 tys. zł kary

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kara czeka na obywateli, którzy mimo obowiązku będą ukrywali źródło ciepła i spalania paliw w budynkach. Dla niektórych czas na wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków upływa w przeciągu zaledwie 14 dni. Dotychczas deklaracje złożyło mniej niż 1 proc. osób.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile deklaracji wpłynęło

  • Za co grozi kara

  • Po co jest prowadzona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Kara za brak informacji o źródle ciepła może być dotkliwa

Kara finansowa ma przypominać obywatelom, że Centralna Ewidencja Emisyjności jest obowiązkowa. Zbieranie dokumentów wystartowało 1 lipca, jednak najnowsze dane wskazują, że większość obywateli odkłada w czasie nowe zadanie.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przekazuje, że do 6 lipca wpłynęło 23,8 tys. deklaracji w sprawie źródeł ciepła w blokach, domach i obiektach usługowych. Dokumentów przybywa z każdym dniem - w poniedziałek 5 lipca było ich zaledwie 18,5 tys. To jednak wciąż mniej 1 proc., ponieważ według szacunków GUNB w rejestrze powinno znaleźć się ok. 5 mln budynków.

Za nieprzedłożenie deklaracji czeka kara w wysokości 5 tys. zł, dlatego też warto pilnować terminów. Właściciele i zarządcy domów budynków mają czas na przesłanie deklaracji do 30 czerwca 2022 r., czyli prawie rok. 

Jednak w przypadku niektórych obywateli kara zostanie nałożona znacznie szybciej. Portal bankier.pl donosi, ze ustawodawca wyznaczył bowiem tylko 14 dni na przesłanie dokumentów dla osób, które wymienią źródło ciepła po 1 lipca 2021 r. Identyczne terminy dotyczą właścicieli nowych domów jednorodzinnych, które zostaną wybudowane po 1 lipca 2021 r.

Kara za przekazywanie nieprawdziwych danych

Deklarację należy wypełniać z najwyższą starannością, ponieważ za przekazywanie fałszywych danych również grozi kara. Prawdziwość dokumentów będzie sprawdzać nie tylko GNUB. Do akcji wkroczą także kominiarze, którzy w trakcie corocznych przeglądów będą sprawdzali, czy obywatele zadeklarowali odpowiednie źródło ogrzewania.

Kłamstwo w deklaracji może wypłynąć również w trakcie kontroli strażników miejskich. W takiej sytuacji funkcjonariusze mają prawo wystawić mandat.

W związku z tym warto pamiętać, że kara grozi za kłamstwo lub nieprzekazanie informacji wcale. Nawet jeśli źródłem ogrzewania budynku jest przestarzały, szkodliwy kopciuch to należy go zgłosić. W ten sposób władza pozyskuje niezbędne informacje na temat tego, ile starych źródeł ciepła, które trują powietrze, trzeba jeszcze wymienić. To obowiązek, który nałożyła Unia Europejska w duchu “zielonej transformacji”.

Kara, której można uniknąć. Dwie drogi przesyłania deklaracji

Deklaracje w sprawie źródła ciepła lub spalania paliw można składać w formie elektronicznej. Wnioski są zbierane za pośrednictwem strony zone.gnub.gov.pl. Z tej ścieżki mogą skorzystać osoby, które posiadają elektroniczny dowód osobisty lub profil zaufany. 

Pozostali muszą wysłać deklarację w wersji papierowej do właściwego urzędu gminy. Urzędnik uwierzytelni dokument i wprowadzi dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W drugiej połowie 2022 r. pojawi się także formularz inwentaryzacyjny, który kominiarze będą wypełniali w czasie przeglądu. Jeżeli stan faktyczny nie będzie pokrywał się z deklaracją to na obywatela czeka kara.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

KaraCentralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >