Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Specjalne kamery będą tropić chorych? Nieoficjalny warunek rządu wielu zaskoczył
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 27.04.2020 02:00

Specjalne kamery będą tropić chorych? Nieoficjalny warunek rządu wielu zaskoczył

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kamery termowizyjne w centrach handlowych

Producenci, dystrybutorzy i firmy montujące kamery termowizyjne mogą zacierać ręce. Prawdopodobnie czeka ich wysyp zamówień. Już niedługo kamery termowizyjne mogą stać się kolejnym hitem sprzedażowym po maseczkach i rękawicach ochronnych.

Z nieoficjalnych informacji portalu money.pl wynika, że 22 kwietnia Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje z właścicielami centrów handlowych o powierzchni co najmniej 2 tys. metrów kwadratowych. Serwis podaje, że galerie mogłyby wrócić do pracy już w połowie maja, jednak aby zostały otwarte, konieczne będzie spełnienie określonych warunków. Jednym z nich są kamery termowizyjne.

Kamery termowizyjne w galeriach. Jak w Azji

Projekt zakłada, że w galeriach zostaną zamontowane kamery termowizyjne, co ma posłużyć do identyfikacji osób z gorączką. Nie wiadomo jeszcze, że ile kamer termowizyjnych miałoby działać, a także gdzie miałyby zostać rozmieszczone. Money.pl zwraca uwagę, że takie rozwiązania już wprowadziły niektóre kraje azjatyckie. Gdy u kogoś zostanie wykryta podwyższona temperatura, nie może wejść do sklepu lub restauracji.

Skuteczność tej metody może nie być łatwa do potwierdzenia, ponieważ wielu nosicieli wirusa nie ma żadnych objawów, nawet stanu podgorączkowego. Kamery termowizyjne to jednak tylko jedno z proponowanych rozwiązań.

Nie tylko kamery termowizyjne. Więcej warunków

Centra handlowe będą musiały przestrzegać podwyższonych reguł sanitarnych. Cała infrastruktura budynku będzie musiała być regularnie dezynfekowana. Klienci centrów handlowych mają podlegać takim samym ograniczeniom, które obowiązują w miejscach publicznych, tj. zakrywanie nosa i ust i utrzymywanie dystansu na odległość dwóch metrów. Na zakupach w galerii będzie trzeba też nosić rękawiczki. 

Galerie handlowe będą musiały zagwarantować klientom dostęp do płynów dezynfekujących i rękawiczek jednorazowych. W toaletach zostaną rozmieszczone instrukcje w związku z utrzymywaniem higieny w trakcie epidemii.

Aktualnie na terenie galerii handlowej otwarte mogą być tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Reszta sklepów pozostaje zamknięta. Rząd planuje przywrócić normalną działalność centrów handlowych w drugiej połowie maja.