Jak obliczyć cenę brutto z netto i na odwrót?
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 4 Stycznia 2021

Jak obliczyć cenę brutto z netto i na odwrót?

Wszyscy na co dzień spotykamy się z terminami: cena brutto i cena netto. Jak samodzielnie obliczyć wysokość podatku VAT? Warto znać ogólne zasady i wzory, choć w wielu sytuacjach wyręczają nas specjalne kalkulatory online do obliczania.

Cena brutto, netto a podatek VAT – o co w tym wszystkim chodzi?

Najpopularniejszym podatkiem obowiązującym polskich przedsiębiorców jest podatek VAT. Jest on nakładany na wszelkie towary i usługi, dodaje się go na każdym etapie produkcji i dystrybucji, dlatego nazywany jest podatkiem obrotowym. Podatek VAT to również różnica między podatkiem należnym (uzyskanym ze sprzedaży towarów) a podatkiem naliczonym (zapłaconym przy zakupie towarów).

Stawki VAT obowiązujące w Polsce wynoszą kolejno 5%, 8% oraz 23% i to od nich zależy końcowa cena brutto konkretnej usługi bądź towaru. Podstawową stawką podatku VAT jest ta najwyższa, czyli 23%. Zdarza się też taka sytuacja, że stawka podatku VAT w konkretnej sytuacji wynosi 0% (na przykład w transporcie międzynarodowym). Czasem można się także zetknąć z tak zwaną stawką VAT zw., czyli zwolnienie z podatku VAT.

Ze względu na niejasne przepisy w polskim prawie największą trudność stanowi określenie konkretnej stawki podatku VAT, a nie samo obliczenie ceny brutto czy ceny netto. Najbardziej widoczne jest to w branży spożywczej, gdzie butelka wody zostanie inaczej opodatkowana w zależności od tego, czy jest źródlana czy mineralna. Właśnie takie nieścisłości sprawiają, że przedsiębiorcy wolą korzystać z wiedzy ekspertów niż samodzielnie zajmować się kwestiami podatkowymi.

Na czym polega cena brutto?

Choć ceny netto i ceny brutto są ściśle ze sobą powiązane, to ich wysokość jest zupełnie inna. Cena brutto to wartość danej usługi lub towaru objęta już wszelkimi obciążeniami podatkowymi, których nie zawiera się w cenie netto. Innymi słowy, cena brutto to cena netto wraz z dodanym podatkiem VAT.

Cena netto z ceny brutto – wzór obliczenia z przykładem

Samo obliczenie ceny brutto nie jest zbytnio skomplikowane – wystarczy prosty wzór matematyczny oraz obowiązujące w polskim prawie stawki podatkowe VAT.

Załóżmy, że nasza cena brutto wynosi 500 zł. Wiemy, że obowiązująca stawka podatkowa w przypadku tej ceny to 23%, czyli podstawowa stawka VAT. W tym przypadku kwotę podatku VAT w złotówkach obliczymy według poniższego wzoru:

VAT=cena brutto*23%, czyli:

VAT=500*0,23=115

Podatek VAT w przypadku ceny brutto 500 zł wynosi 115 zł, cenę netto obliczymy zatem według poniższego wzoru:

cena brutto-podatek VAT=cena netto, czyli:

500-115=385

Nasza cena netto wynosi 385 zł.

Cena brutto z ceny netto – wzór obliczenia z przykładem

W przypadku obliczania ceny brutto, mając do dyspozycji jedynie cenę netto, wzór i obliczenia będą jeszcze prostsze. Wystarczy, że znamy obowiązującą stawkę VAT:

cena netto + stawka podatku VAT * cena netto = cena brutto

385+0,23*385=500

Nasza cena brutto wynosi 500 zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News