Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.09.2022 09:02

Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP

EN 01535815 1174
East News

Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa TVP. Stanowisko obejmie Mateusz Matyszkowicz. Zaznaczono, że odwołanie nie oznacza negatywnej oceny dotychczasowej pracy.

Odwołanie Jacka Kurskiego

Jak ustalił portal Wp, posiedzenie Rady Mediów Narodowych odbywało się zdalnie. Tuż po tym, jak Jacek Kurski się rozłączył, przewodniczący rady Krzysztof Czabański złożył wniosek o odwołanie prezesa. Za byli wszyscy przedstawiciele PiS.

Jacek Kurski potwierdził informację o odwołaniu. "Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, której oddałem siedem ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję widzom i ludziom TVP — napisał na Twitterze.

Jacek Kurski po raz pierwszy objął stanowisko szefa TVP w styczniu 2016 roku, 2 sierpnia tego samego roku został odwołany, jednak Rada Mediów Narodowych po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji. Kolejne odwołanie miało miejsce w marcu 2020 roku, prezesem został wtedy Maciej Łopiński. Po jego rezygnacji w lipcu 2020 roku Jacek Kurski ponownie objął stery w TVP. 

"Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania" — oświadczył rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Jak ustalił Onet, odwołany prezes TVP może wejść do rządu. Nie jest to jednak zatwierdzony plan.

Dymisja nic nie zmieni w telewizji

Szef KO Borys Budka na pytanie o decyzję RMN odparł, że na pewno jest potrzebna normalna telewizja publiczna. Ocenił także, że dymisja Kurskiego niczego nie zmieni, gdyż zatrudnieni w telewizji rządowej wypełniają polecenia polityków. 

"Trzeba odbudować na nowo media publiczne, które nie mogą być sterowane przez polityków" - podkreślił Budka. (PAP).

Podobnego zdania jest także Maciej Orłoś. Na Twitterze napisał: "Jacek Kurski odwołany z funkcji Prezesa TVP — tak podaje Rada Mediów Narodowych. Czy będzie powtórka sprzed 6 lat, kiedy Kurski został odwołany, ale natychmiast przywrócony? Tak czy inaczej, nie wierzę, że bez Kurskiego TVP się zmieni na lepsze" — napisał Maciej Orłoś.

Tagi: Jacek Kurski