Zysk netto ING
Wikipedia/Amin, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67333412
Autor Maria Glinka - 9 Listopada 2020

Klienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnie

ING Bank Śląski rejestruje o wiele lepsze wyniki niż jego finansowi konkurenci. Zysk netto, który udało się wypracować w III kwartale 2020 r., zdecydowanie przerósł oczekiwania analityków. Klienci banku mogą być spokojni o swoje finanse.

ING wychodzi obronną ręką z trudnego czasu pandemii

ING osiągnął w III kwartale zysk netto rzędu 440 mln zł, czyli o 39. proc. więcej niż wskazywały pierwotne analizy. W porównaniu z 2019 r. rezultat jest wyższy o 6 proc. Po 9 miesiącach zysk urósł do poziomu 1,02 mld zł (o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r.)

Mimo tego portal parkiet.pl donosi, że ING to jedyny bank, który wypracował tak dobry wynik w III kwartale. Pokaźny zysk netto to nie jedyny sukces, jaki w tym roku ma na swoim koncie ING.

- Bank jako jedyny do tej pory wykazał dodatnią (choć niewielką) dynamikę wyniku odsetkowego, spektakularny był wzrost dochodów prowizyjnych – wyznał Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

NFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemNFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemCzytaj dalej

Ekspert wskazywał na tylko jeden negatywny aspekt w przypadku ING. - Jedynie linia kosztów zaprezentowała się słabiej niż u konkurentów, co jednak nie przeszkodziło we wzroście wyniku operacyjnego r/r, podczas gdy inne banki notują spadek – często dwucyfrowy - tej pozycji. Rezultaty oceniamy jako najlepsze do tej pory w sektorze – oznajmił Materna.

ING ze wzrostem przychodów

ING zawdzięcza swoje tegoroczne wyniki przede wszystkim mocnym przychodom. Wskaźnik ten wydaje się być kluczowy – przychody ING wzrosły rok do roku o 5 proc., do 1,55 mld zł w III kwartale, co oznacza wzrost o 3 proc. względem kwartału wcześniejszego i przebicie prognoz o 7 proc.

Natomiast wynik odsetek wyniósł 1,14 mld zł, czyli o 8 proc. więcej niż wstępne przewidywania analityków. Relacja w porównaniu do zeszłego roku urosła o 1 proc., a w skali kwartału – o 3 proc. Rezultaty z opłat i prowizji wyniosły 394 mln zł i przewyższyły prognozy eksperckie o 11 proc.. Z czego wynika tak dobry wynik? Wszystko dzięki wzrostowi w skali kwartału o 14 proc, a rok do roku o 18 proc.

Nie odkręcasz grzejników w mieszkaniu, bo szukasz oszczędności? Czas cwaniaków się kończy, i tak zapłaciszNie odkręcasz grzejników w mieszkaniu, bo szukasz oszczędności? Czas cwaniaków się kończy, i tak zapłaciszCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Jeszcze tylko dziś klienci Biedronki mogą skorzystać z niecodziennej oferty. Produkt za darmo
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

ING podlicza koszty

ING odnotował niewielką nadwyżkę względem prognoz w przypadku kosztów działania (o 3 proc., 667 mln zł). Jednak parkiet.pl podkreśla, że przy wysokich przychodach i niskich odpisach wydatki nie miały aż tak dużego znaczenia dla ostatecznej kondycji finansowej banku. Odpisy były bowiem niższe o 40 proc. niż prognozowano – udało się wypracować 145 mln zł. Natomiast skumulowane koszty ryzyka utrzymują się na poziomie76 pb. Tylko w III kwartale znalazły się na poziomie 47 pb, a w II – 101 pb.

Co z rezerwami ING? W III kwartale bank zawiązał mniej rezerw niż w II kwartale - 62,9 mln zł względem 241,6 mln. Jednak biorąc pod uwagę bankowość detaliczną ING odnotował wzrost rezerw z poziomu 67,8 mln do 82,4 mln kwartał do kwartału.

Biedronka, Lidl i Kaufland wprowadzają kolejne zmiany. Wszyscy powinni o nich wiedziećBiedronka, Lidl i Kaufland wprowadzają kolejne zmiany. Wszyscy powinni o nich wiedziećCzytaj dalej

Warto odnotować, że aktywa ING wzrosły o 18,5 proc. względem 2019 r. i osiągnęły poziom 185 mld zł. W przypadku banków aktywami są przede wszystkim udzielne kredyty.

ING Bank Śląski to bank komercyjny założony w 1988 r. Jest to piąty bank w Polsce pod względem wartości aktywów i ósmy w kontekście liczby placówek. W rankingu prnews.pl na temat liczby klientów w polskich bankach w I kwartale 2020 r. ING uplasował się również na piątym miejscu. Łączna liczba użytkowników wyniosła ponad 4,6 mln.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski wysyła ostrzeżenie. Najnowsza przepowiednia zapowiada koniec, zostało niewiele czasu
  2. Czy szczepienia na COVID-19 będą obowiązkowe? Jest komentarz Mateusza Morawieckiego
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Nie żyje słynny obrońca Realu Madryt, wielokrotny reprezentant Hiszpanii. Tajemnicza śmierć wstrząsnęła światem sportu
  7. Nadchodzi rewolucja w McDonald's, restauracja podjęła ostateczną decyzję. Właśnie trwa ostatni etap prac, niedługo świat pozna zupełną nowość
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News