BiznesINFO.pl
Zysk netto ING

Wikipedia/Amin, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67333412

Klienci ING mają się z czego cieszyć. Mogą spać wyjątkowo spokojnie

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

ING Bank Śląski rejestruje o wiele lepsze wyniki niż jego finansowi konkurenci. Zysk netto, który udało się wypracować w III kwartale 2020 r., zdecydowanie przerósł oczekiwania analityków. Klienci banku mogą być spokojni o swoje finanse.

ING wychodzi obronną ręką z trudnego czasu pandemii

ING osiągnął w III kwartale zysk netto rzędu 440 mln zł, czyli o 39. proc. więcej niż wskazywały pierwotne analizy. W porównaniu z 2019 r. rezultat jest wyższy o 6 proc. Po 9 miesiącach zysk urósł do poziomu 1,02 mld zł (o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r.)

Mimo tego portal parkiet.pl donosi, że ING to jedyny bank, który wypracował tak dobry wynik w III kwartale. Pokaźny zysk netto to nie jedyny sukces, jaki w tym roku ma na swoim koncie ING.

- Bank jako jedyny do tej pory wykazał dodatnią (choć niewielką) dynamikę wyniku odsetkowego, spektakularny był wzrost dochodów prowizyjnych – wyznał Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

Ekspert wskazywał na tylko jeden negatywny aspekt w przypadku ING. -  Jedynie linia kosztów zaprezentowała się słabiej niż u konkurentów, co jednak nie przeszkodziło we wzroście wyniku operacyjnego r/r, podczas gdy inne banki notują spadek – często dwucyfrowy - tej pozycji. Rezultaty oceniamy jako najlepsze do tej pory w sektorze – oznajmił Materna.

ING ze wzrostem przychodów

ING zawdzięcza swoje tegoroczne wyniki przede wszystkim mocnym przychodom. Wskaźnik ten wydaje się być kluczowy – przychody ING wzrosły rok do roku o 5 proc., do 1,55 mld zł w III kwartale, co oznacza wzrost o 3 proc. względem kwartału wcześniejszego i przebicie prognoz o 7 proc.

Natomiast wynik odsetek wyniósł 1,14 mld zł, czyli o 8 proc. więcej niż wstępne przewidywania analityków. Relacja w porównaniu do zeszłego roku urosła o 1 proc., a w skali kwartału – o 3 proc. Rezultaty z opłat i prowizji wyniosły 394 mln zł i przewyższyły prognozy eksperckie o 11 proc.. Z czego wynika tak dobry wynik? Wszystko dzięki wzrostowi w skali kwartału o 14 proc, a rok do roku o 18 proc.

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu2. Jeszcze tylko dziś klienci Biedronki mogą skorzystać z niecodziennej oferty. Produkt za darmo3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

ING podlicza koszty

ING odnotował niewielką nadwyżkę względem prognoz w przypadku kosztów działania (o 3 proc., 667 mln zł). Jednak parkiet.pl podkreśla, że przy wysokich przychodach i niskich odpisach wydatki nie miały aż tak dużego znaczenia dla ostatecznej kondycji finansowej banku. Odpisy były bowiem niższe o 40 proc. niż prognozowano – udało się wypracować 145 mln zł. Natomiast skumulowane koszty ryzyka utrzymują się na poziomie76 pb. Tylko w III kwartale znalazły się na poziomie 47 pb, a w II – 101 pb.

Co z rezerwami ING? W III kwartale bank zawiązał mniej rezerw niż w II kwartale - 62,9 mln zł względem 241,6 mln. Jednak biorąc pod uwagę bankowość detaliczną ING odnotował wzrost rezerw z poziomu 67,8 mln do 82,4 mln kwartał do kwartału.

Warto odnotować, że aktywa ING wzrosły o 18,5 proc. względem 2019 r. i osiągnęły poziom 185 mld zł. W przypadku banków aktywami są przede wszystkim udzielne kredyty.

ING Bank Śląski to bank komercyjny założony w 1988 r. Jest to piąty bank w Polsce pod względem wartości aktywów i ósmy w kontekście liczby placówek. W rankingu prnews.pl na temat liczby klientów w polskich bankach w I kwartale 2020 r. ING uplasował się również na piątym miejscu. Łączna liczba użytkowników wyniosła ponad 4,6 mln.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >