Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki głowy państwa zaskakują wiele osób
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 12.07.2020 02:00

Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki głowy państwa zaskakują wiele osób

Wieczorna iluminacja Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:GNU_Free_Documentation_License,_version_1.2
wikipedia/Cezary p

Ile zarabia prezydent Polski?

To ile zarobi prezydent zależy w dużym stopniu od zapisów ustawy z 1981 roku „O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Ustawa jasno określa wysokość wynagrodzenia głowy państwa i wszystkie zmienne. Kwotą podstawową, która składa się na to ile prezydent może zarobić jest tzw. wynagrodzenie zasadnicze, które stanowi siedmiokrotność kwoty bazowej, która ustalana jest co roku w ustawie budżetowej. Do tego dochodzą dwa dodatki: funkcyjny i za wysługę lat.

Proste rachunki

W 2019 roku kwota bazowa wynosiła 1789,42 złotych brutto. Jeśli zgodnie z ustawą pomnożymy tę kwotę przez siedem otrzymamy wynagrodzenie podstawowe w wysokości 12 525,94 złotych. Dodatek funkcyjny w tym samym roku wyniósł prawie 5400 złotych. Dodatek za wysługę lat, jak sama nazwa wskazuje, zależy od czasu przez jaki prezydent pełni swoją funkcję. Można jednak przyjąć, że średnie wynagrodzenie prezydenta to ok. 20 tysięcy złotych.

To ile zarabia prezydent to nie wszystko. Przysługują mu liczne dodatki

Oprócz wynagrodzenia prezydent może liczyć na wiele innych przywilejów: środki transportu, ochrona, a także garderoba, która przysługuje zarówno prezydentowi, jak i pierwszej damie. Poza tym prezydent ma do dyspozycji trzy wille, które utrzymywane są z budżetu państwa.

Ciekawe jest także to, że wynagrodzenie należy się prezydentowi jeszcze trzy miesiące po zakończeniu kadencji. Później, zgodnie z Ustawą o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP, byłej głowie państwa wypłacane jest 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Choć pierwsza dama także pełni funkcję reprezentacyjną, nie przysługuje jej żadne wynagrodzenie.

Tagi: ile zarabia