Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ikea patrzy na certyfikaty klientów. Bez szczepienia zakupów możesz nie zrobić
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:30

Ikea patrzy na certyfikaty klientów. Bez szczepienia zakupów możesz nie zrobić

ikea-g1e6950c19 1920
Pexels

IKEA wprowadziła nowe zasady, chodzi o limity w ich sklepach. Swobodnie na zakupy wejdą osoby zaszczepione na COVID-19 lub te, które okazały przy wejściu ważny test na koronawirusa. Pozostali muszą poczekać w kolejce.

Po przekroczeniu limitów liczby osób w sklepach czy restauracjach, które zostały określone rządowym rozporządzeniem, do sklepów mogą wchodzić jedynie zaszczepieni. Inni muszą czekać aż zwolni się miejsce – przypomina Rzeczpospolita.

Limity w sklepach

IKEA poinformowała na swojej stronie internetowej, że do 31 stycznia zmienia zasady w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 grudnia. Wprowadza ono nowy, zmniejszony limit klientów - 1 osoba na 15 mkw. powierzchni sklepu, czytamy też, że sklepach IKEA w całej Polsce obowiązuje nowy, zmniejszony do 30 proc. limit miejsc przeznaczonych na potrzeby konsumpcji w Restauracjach i innych punktach gastronomicznych IKEA.

Jak poinformowała „Wyborcza.biz”, w Gdańsku w kolejce trzeba było czekać kilkadziesiąt minut. Osoby zaszczepione do sklepów wchodziły na bieżąco, dając tylko do zeskanowania certyfikaty szczepień.

Internauci podzieleni

W internecie pojawiło się wiele zdjęć i filmów, wykonanych przed sklepem IKEA. Internauci są podzieleni, niektórzy chwalą sieć za odwagę i za wprowadzenie działań pomagających dbać o bezpieczeństwo, inni zarzucają, że IKEA segreguje ludzi i oburza się na wprowadzone zasady.

– W momencie, kiedy w konkretnym sklepie IKEA osiągniemy tę liczbę klientów, musimy ograniczyć wpuszczanie kolejnych i w związku z tym mogą tworzyć się kolejki – poinformowała gazetę Anita Ryng, dyrektorka ds. komunikacji IKEA Retail w Polsce. – Do momentu osiągnięcia tego limitu wszyscy klienci są wpuszczani bez weryfikacji faktu ich zaszczepienia bądź nie. Natomiast gdy przed wejściem tworzy się kolejka klientów, niektórzy z nich dobrowolnie okazują certyfikaty szczepień lub aktualny test i wtedy, zgodnie z rozporządzeniem, mogą zostać wpuszczeni do sklepu bez względu na limit. Klienci dobrowolnie pokazują certyfikaty – dodała. Jak podano coraz więcej sklepów, rozważa wprowadzenie podobnych zasad.