BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Hutnictwo w Polsce radzi sobie coraz gorzej. Co dalej z branżą stalową?

6 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ArcelorMittal zapowiedział zmniejszenie produkcji stali w Europie o 3 mln ton. Czy w Polsce mogą zgasnąć wszystkie wielkie piece?

Podjęto decyzję o tymczasowym wyłączeniu od września jedynego pieca w krakowskim kombinacie. Z wielkich pieców, które pracowały dzień i noc nie pozostanie już żaden.

Krakowska huta traci ostatni z 5 pieców

Według hutników wielkie piece to serca hut. Piece hutnicze to wysokie na kilkadziesiąt metrów konstrukcje, w których powstaje surowiec do produkcji stali i żeliwa. Pracują non stop przez kilka lat, aż do remontu. W czasach świetności krakowskiej huty, czyli w latach 70. działało w niej pięć wielkich pieców.

Teraz jeden. A według najnowszych decyzji ArcelorMittal - właściciela dwóch największych polskich hut, nie zostanie już żaden. We wrześniu ma zostać wygaszony. Oznacza to, że stalownia kończy swoją pracę. W hucie będzie już tylko przerabiana stal, która zostanie odlana w innych hutach.

Branża stalowa w Polsce stacza się po równi pochyłej

Produkcja stali ograniczana jest też w śląskiej hucie „Łaziska”, wyłączono tam ostatnio trzy piece produkcyjne. Nie da się już nie zauważyć, że hutnictwo wymiera.

Jakie są tego powody? Głównie wzrost cen energii oraz uprawnień do emisji CO₂, które to podrożały o około 230%. - kosztują teraz 25 euro za tonę. Nie bez znaczenia było też wprowadzenie cła w wysokości 25% na stal sprowadzaną z USA przez Donalda Trumpa oraz fakt, że Rosja oferuje tańsze koszty produkcji stali.

Czy polskie hutnictwo uda się uratować? Związki będą walczyć o huty

Przedstawiciele ArcelorMittal twierdzą, że są w trakcie rozmów z rządem na temat ratowania rynku hutniczego w Polsce. Zaś związkowcy zapowiadają, że jeżeli nic się nie zmieni, to jeszcze w czerwcu wyjdą na ulice.

Na tę chwilę nie ma żadnych informacji o planowanych zwolnieniach pracowników, choć obecnie pracuje tam ¼ załogi. Reszta robotników została przeniesiona do innych działań lub wykorzystują zaległe urlopy.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >