Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wrze w Chinach. Już dzisiaj ma być wprowadzone bardzo kontrowersyjne prawo
Radosław Święcki
Radosław Święcki 30.06.2020 02:00

Wrze w Chinach. Już dzisiaj ma być wprowadzone bardzo kontrowersyjne prawo

Chiński parlament uchwalił przepisy, które zmienią Hongkong?
pixabay/falco

Nowe przepisy odmienią Hongkong?

Organ kierowniczy chińskiego parlamentu – jak podaje za chińską agencją prasową Xinhua Polska Agencja Prasowa - jednogłośnie przyjął we wtorek projekt prawa o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu i zdecydował o dopisaniu tych przepisów do aneksu Prawa Podstawowego, będącym de facto hongkońską minikonstytucją. Przywódca ChRL Xi Jinping podpisał dekret o ogłoszeniu nowego prawa i ma ono wejść w życie jeszcze dziś.

Co istotne, opinia publiczna nie zna treści przyjętych dziś przepisów, gdyż nie zostały one publicznie ujawnione. Komentatorzy nie mają jednak wątpliwości, że spowodują one  największą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku.

Zdaniem przywołanych przez agencję krytyków nowe zasady położą kres wolności i praworządności odróżniające Hongkong od Chin kontynentalnych. Zwracają oni uwagę, że regulacje zostały narzucone Hongkongowi przy pominięciu jego lokalnej legislatywy, czym podważono autonomię regionu i naruszono zasadę „jeden kraj, dwa systemy”.

Tymczasem chińskie władze podkreślają, że przyjęte dziś przepisy służą zwalczaniu działalności terrorystycznej, separatystycznej i wywrotowej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Ponadto mają one dotyczyć niewielkiej liczby osób zagrażających bezpieczeństwu państwowemu.

Według szefowej administracji Hongkongu Carrie Lam nowe przypisy pomogą złagodzić niepokoje społeczne, które wstrząsają Hongkongiem od roku. Jak przypomina PAP, chodzi o masowe prodemokratyczne protesty, które regularnie przeradzały się w starcia z policją.

Tagi: Hongkong Chiny