Chiński parlament uchwalił przepisy, które zmienią Hongkong?
pixabay/falco
Autor Radosław Święcki - 30 Czerwca 2020

Wrze w Chinach. Już dzisiaj ma być wprowadzone bardzo kontrowersyjne prawo

Chiński parlament uchwalił we wtorek projekt kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu. Nowe zasady mają wejść w życie jeszcze dziś. Zdaniem krytyków projektu położą one kres wolności i praworządności.

Nowe przepisy odmienią Hongkong?

Organ kierowniczy chińskiego parlamentu – jak podaje za chińską agencją prasową Xinhua Polska Agencja Prasowa - jednogłośnie przyjął we wtorek projekt prawa o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu i zdecydował o dopisaniu tych przepisów do aneksu Prawa Podstawowego, będącym de facto hongkońską minikonstytucją. Przywódca ChRL Xi Jinping podpisał dekret o ogłoszeniu nowego prawa i ma ono wejść w życie jeszcze dziś.

Co istotne, opinia publiczna nie zna treści przyjętych dziś przepisów, gdyż nie zostały one publicznie ujawnione. Komentatorzy nie mają jednak wątpliwości, że spowodują one największą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku.

Lidl zamknie czasowo część swoich sklepów na terenie całej Polski. Sieć poinformowała na jak długoLidl zamknie czasowo część swoich sklepów na terenie całej Polski. Sieć poinformowała na jak długoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. "Jest fatalnie". Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji

Zdaniem przywołanych przez agencję krytyków nowe zasady położą kres wolności i praworządności odróżniające Hongkong od Chin kontynentalnych. Zwracają oni uwagę, że regulacje zostały narzucone Hongkongowi przy pominięciu jego lokalnej legislatywy, czym podważono autonomię regionu i naruszono zasadę „jeden kraj, dwa systemy”.

Tymczasem chińskie władze podkreślają, że przyjęte dziś przepisy służą zwalczaniu działalności terrorystycznej, separatystycznej i wywrotowej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Ponadto mają one dotyczyć niewielkiej liczby osób zagrażających bezpieczeństwu państwowemu.

Według szefowej administracji Hongkongu Carrie Lam nowe przypisy pomogą złagodzić niepokoje społeczne, które wstrząsają Hongkongiem od roku. Jak przypomina PAP, chodzi o masowe prodemokratyczne protesty, które regularnie przeradzały się w starcia z policją.

Wielu Polaków nawet nie wie, że przysługuje im dodatkowy, płatny urlop. Lepiej go nie stracićWielu Polaków nawet nie wie, że przysługuje im dodatkowy, płatny urlop. Lepiej go nie stracićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące
  2. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  3. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  4. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  5. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Ogromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęOgromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News