Hołownia wybory prezydenckie
Wikipedia/Lukasz2
Autor Radosław Święcki - 19 Lutego 2020

Pieniądze na kampanię od swoich wyborców. Jeden z kandydatów wpadł na taki pomysł

Niezależny kandydat w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia uruchomił internetową zbiórkę pieniędzy na swoją kampanię wyborczą. Sztab wyborczy kandydata podkreśla, że to pierwsza w Polsce kampania wyborcza w całości finansowana ze zbiórki społecznościowej.

Hołownia zbiera na kampanię

Hołownia urchomił internetową zbiórkę pieniędzy na swoją kampanię wyborczą we wtorek.

- Musimy opierać się na wpłatach od osób fizycznych, ponieważ nie mamy, jak inne komitety, pieniędzy partyjnych - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jacek Cichocki, szef sztabu wyborczego Hołowni. Poinformował on, że od poniedziałku działa konto, na które pieniądze na kampanię wyborczą mogą wpłacać osoby fizyczne, zaś we wtorek została uruchomiona strona do zbiórki obywatelskiej.

Sztabowcy Hołowni podkreślające, że finansowanie kampanii pochodzące w całości ze zbiórki społecznościowej odbywa się "po raz pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie".

- Inaczej niż pozostali kandydaci, których kampanie finansowane są z pieniędzy partyjnych, Szymon Hołownia udowadnia, że droga pod prąd jest możliwa - czytamy w komunikacie sztabu kandydata.

Zbiórka ma trwać do 8 maja, czyli ostatniego dnia kampanii wyborczej przed pierwszą turą głosowania, która zostanie przeprowadzona dwa dni później.

20 tysięcy złotych kary za brak jednej zmiany w aucie. Nieświadomy obowiązku kierowca słono zapłaci20 tysięcy złotych kary za brak jednej zmiany w aucie. Nieświadomy obowiązku kierowca słono zapłaciCzytaj dalej

Uniknąć losu Religi

Hołownia, który ogłosił start w wyborach prezydenckich w grudniu zeszłego roku jest jak dotąd jedynym kandydatem do walki o najwyższy urząd w państwie, startującym bez poparcia partii politycznej.

O tym jak brak funduszy partyjnych może utrudnić prowadzenie kampanii boleśnie przekonał się 15 lat temu prof. Zbigniew Religa. Wybitny kardiochirurg zachęcony wysoką pozycją w rankingach społecznego zaufania ogłosił start w wyborach prezydenckich wiosną 2005 roku. Pierwsze sondaże dawały mu spore szanse na wejście do II tury głosowania. Szybko okazało się, że wielomiesięczna kampania kandydata bez zaplecza partyjnego i finansowego nie ma szans powodzenia. Po załamaniu sondaży i wyczerpaniu środków na kampanię Religa wycofał się z walki o prezydenturę i poparł Donalda Tuska.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Wystarczą trzy daktyle dziennie. Ich wpływ na nasz organizm jest niesamowity
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Europejskie państwo w rozsypce po potwornej tragedii. UE chce przekazać 100 mln euro na pomoc
Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News