Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.11.2022 18:04

GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano

sklep ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
EastNews

Prognozy analityków przewidywały, że wskaźnik wzrostu wyniesie 3 proc. Obecnie spodziewają się oni słabych wyników sprzedaży w sezonie zimowym.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sprzedaży detalicznej w październiku. Wynika z nich, że wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku wyniósł zaledwie 0,7 proc.

Wolniej niż w zeszłym roku. Znacznie wolniej

To o wiele mniej niż w zeszłym roku, gdy wzrost w porównaniu z październikiem 2020 wyniósł 6,9 proc. W tym roku prognozowano, że wskaźnik wyniesie 3,2 proc, jednak tak się nie stało.

Pocieszać jedynie może porównanie okresu styczeń-październik rok do roku. W 2022 wzrost wyniósł 6 proc., zaś w zeszłym było wyższe o 1,4 pp.

Eksperci: zima przyniesie słabą sprzedaż

Portal Money.pl przytoczył komentarz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego analitycy spodziewają się, że wyniki sprzedaży w sezonie zimowym będą niskie. Pesymistyczne są również prognozy stanu gospodarki.

Głos w sprawie zabrała również Konfederacja Lewiatan. Stwierdziła w swoim oświadczeniu, że jest to oznaka spowolnienia gospodarczego. Zauważyła jednocześnie, że trwający mundial może zaburzyć ten obraz z powodu zwiększonych zakupów Polaków.

Tagi: sprzedaż