Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > GUS: Polacy zarabiają rekordowo dużo
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

GUS: Polacy zarabiają rekordowo dużo

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Zarobki Polaków w pierwszym kwartale 2019 r. na podstawie badań GUS podał dzisiaj portal money.pl. 

Średnie wynagrodzenie na historycznym poziomie 

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Polsce w pierwszym kwartale obecnego roku wyniosła 4950,94 zł brutto, co dla zatrudnionego na umowę o pracę daje 3 515,67 zł na rękę. Wzrost utrzymuje się już czwarty kwartał i wciąż jest na poziomie 7%. Tak dużego wzrostu płac nawet po uwzględnieniu inflacji, nie było w Polsce nigdy w ciągu jej najnowszej historii. 

Wysokość pensji z pierwszego kwartału 2019 r. dziwi o tyle, że wyprzedza poziom z ostatniego kwartału roku ubiegłego, a nalezy pamiętać, że średnia w tym okresie rośnie, bowiem mamy do czynienia z licznymi dodatkami świątecznymi. Teraz podwyżki są jednak relatywnie bardziej trwałe, bo nie oznaczają jedynie okresowych dodatków. 

Budżetówka notuje podwyżki, sektor prywatny zaciska pasa 

Przyczyną tak dużego wzrostu pensji są podwyżki w administracji publicznej, bowiem w sektorze przedsiębiorstw prywatnych z minimum 50-osobowym zatrudnieniem pensje spadły o ok. 2% względem poprzedniego kwartału. Na podwyżki na poczatku roku mogły liczyć służby mundurowe, pielęgniarki i nauczyciele, którzy dostaną prawdopodobnie jeszcze więcej we wrześniu 2019 roku. 

Na tak dobry wynik i wysokie średnie zarobki wpływa również spadek bezrobocia. Obecenie jest on na poziomie 5%, co oznacza, że średnia pensja w Polsce podnosi się do góry. Jest to efektem tego, że większość ludzi nie pozostaje już bez środków do życia, a ich - nawet najmniejsze - pensje podnoszą średnią krajową. 

Kasper Starużyk 

undefined