BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

GUS: Polacy zarabiają rekordowo dużo

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Zarobki Polaków w pierwszym kwartale 2019 r. na podstawie badań GUS podał dzisiaj portal money.pl. 

Średnie wynagrodzenie na historycznym poziomie 

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Polsce w pierwszym kwartale obecnego roku wyniosła 4950,94 zł brutto, co dla zatrudnionego na umowę o pracę daje 3 515,67 zł na rękę. Wzrost utrzymuje się już czwarty kwartał i wciąż jest na poziomie 7%. Tak dużego wzrostu płac nawet po uwzględnieniu inflacji, nie było w Polsce nigdy w ciągu jej najnowszej historii. 

Wysokość pensji z pierwszego kwartału 2019 r. dziwi o tyle, że wyprzedza poziom z ostatniego kwartału roku ubiegłego, a nalezy pamiętać, że średnia w tym okresie rośnie, bowiem mamy do czynienia z licznymi dodatkami świątecznymi. Teraz podwyżki są jednak relatywnie bardziej trwałe, bo nie oznaczają jedynie okresowych dodatków. 

Budżetówka notuje podwyżki, sektor prywatny zaciska pasa 

Przyczyną tak dużego wzrostu pensji są podwyżki w administracji publicznej, bowiem w sektorze przedsiębiorstw prywatnych z minimum 50-osobowym zatrudnieniem pensje spadły o ok. 2% względem poprzedniego kwartału. Na podwyżki na poczatku roku mogły liczyć służby mundurowe, pielęgniarki i nauczyciele, którzy dostaną prawdopodobnie jeszcze więcej we wrześniu 2019 roku. 

Na tak dobry wynik i wysokie średnie zarobki wpływa również spadek bezrobocia. Obecenie jest on na poziomie 5%, co oznacza, że średnia pensja w Polsce podnosi się do góry. Jest to efektem tego, że większość ludzi nie pozostaje już bez środków do życia, a ich - nawet najmniejsze - pensje podnoszą średnią krajową. 

Kasper Starużyk 

undefined

Tagi:

średnie wynagrodzenieGUS

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]