BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Grupa Wyszehradzka potęgą Europy? Jest jedno "ale"

29 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Grupa Wyszehradzka może dogonić bogate kraje Europy Zachodniej? Według węgierskiego dziennikarza jest to bardzo możliwe. Jednak tylko jeśli państwa V4 będą ze sobą współpracować.

Grupa Wyszehradzka, czyli Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, od 2012 roku rozwija się szybciej niż reszty Europy, jak czytamy w niemieckim miesięczniku “Cicero”. Wzrost wynagrodzeń i większa ściągalność podatków to tylko jedne z cech krajów V4.

Grupa Wyszehradzka chce sięgać po więcej

"Chcą więcej wpływów. Chcą też innej, bardziej konserwatywnej choć jednocześnie nowoczesnej Europy" - pisze o Grupie Wyszehradzkiej węgierski dziennikarz Boris Kalnoky. "Te niegdyś zubożałe kraje bloku wschodniego, doszlusowują do Zachodu. Najwyraźniej nie pomyślano jednak o skutkach politycznych" - pisze. Według niego sytuacja ta skłania te kraje do odważniejszych strategii politycznych. Za przykład siły przebicia V4 dziennikarz podaje wybór na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen czy spory w sprawie polityki migracyjnej.

Ale czy kraje V4 rzeczywiście mogą stać się potęgą gospodarczą? - pyta Kalnoky. Na potwierdzenie tej tezy przytacza wypowiedź węgierskiego ministra spraw zagranicznych, który niedawno podkreślał, że handel między Niemcami a Wyszehradem był w roku 2018 o 73% większy, niż ten między Niemcami a Francją. Z drugiej strony dziennikarz pisze, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są silnie uzależnione od państw zachodnich, a “deszcz pieniędzy” z Unii niedługo się skończy, co zmusi V4 do znalezienia innej drogi. Autor uważa, że najlepsze dla grupy byłoby ściślej ze sobą kooperować, zamiast konkurować o zagranicznych inwestorów. i tak wszystko “zostaje w rodzinie”.

Tagi:

WęgryPolskaCzechy

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >