BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Grupa Wyszehradzka potęgą Europy? Jest jedno "ale"
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:09

Grupa Wyszehradzka potęgą Europy? Jest jedno "ale"

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Grupa Wyszehradzka, czyli Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, od 2012 roku rozwija się szybciej niż reszty Europy, jak czytamy w niemieckim miesięczniku “Cicero”. Wzrost wynagrodzeń i większa ściągalność podatków to tylko jedne z cech krajów V4.

Grupa Wyszehradzka chce sięgać po więcej

"Chcą więcej wpływów. Chcą też innej, bardziej konserwatywnej choć jednocześnie nowoczesnej Europy" - pisze o Grupie Wyszehradzkiej węgierski dziennikarz Boris Kalnoky. "Te niegdyś zubożałe kraje bloku wschodniego, doszlusowują do Zachodu. Najwyraźniej nie pomyślano jednak o skutkach politycznych" - pisze. Według niego sytuacja ta skłania te kraje do odważniejszych strategii politycznych. Za przykład siły przebicia V4 dziennikarz podaje wybór na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen czy spory w sprawie polityki migracyjnej.

Ale czy kraje V4 rzeczywiście mogą stać się potęgą gospodarczą? - pyta Kalnoky. Na potwierdzenie tej tezy przytacza wypowiedź węgierskiego ministra spraw zagranicznych, który niedawno podkreślał, że handel między Niemcami a Wyszehradem był w roku 2018 o 73% większy, niż ten między Niemcami a Francją. Z drugiej strony dziennikarz pisze, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są silnie uzależnione od państw zachodnich, a “deszcz pieniędzy” z Unii niedługo się skończy, co zmusi V4 do znalezienia innej drogi. Autor uważa, że najlepsze dla grupy byłoby ściślej ze sobą kooperować, zamiast konkurować o zagranicznych inwestorów. i tak wszystko “zostaje w rodzinie”.

Polecane