BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Właśnie weszło w życie zmienione rozporządzenie rządu. Mówi o przekraczaniu granic

26 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Osoby, które przekraczają granicę i udają się do miejsc zamieszkania lub pobytu na terenie Polski nadal mają obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny - głosi rządowe rozporządzenie, które weszło w życie w niedzielę. W dokumencie wskazano również, kto

Kwarantanna dla przekraczających granicę

W niedzielę opublikowano zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – podaje Polska Agencja Prasowa.

Zgodnie z rozporządzeniem do odwołania przedłużone zostało wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

Przedłużono również obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Odosobnieniu podlegać będą również osoby z nią zamieszkujące lub gospodarujące. 

Dotychczas – jak przypomina PAP -  wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę wprowadzone były do 26 kwietnia.

Kto nie musi nosić rękawiczek?

Agencja zwraca również uwagę, że najnowsze rządowe rozporządzenie zwalnia z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Osoby te nie muszą mieć przy sobie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

W rozporządzeniu znalazł się również zapis, zgodnie z którym w ramach wypełniania obowiązku zakrywania ust i nosa, przyłbic używać będą mogli pracownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne, w sytuacji gdy ich stanowisko pracy jest oddzielone od osób przebywających w urzędzie lub jednostce organizacyjnej dodatkową przesłoną ochronną.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >