Gotówka traci na znaczeniu
Pixabay.com krzys16
Autor Konrad Karpiuk - 26 Lipca 2020

Z niektórymi nominałami możemy się niedługo pożegnać. Ekspert nie ma wątpliwości

Gotówka w erze powszechnego dostępu do kart i płatności internetowych, traci na popularności. Ekspert nie ma wątpliwości, że w obecnej sytuacji, powinniśmy pozbyć się niektórych nominałów.

Czy gotówka ma jeszcze przyszłość? Coraz częściej mówi się o tym, że zrezygnujemy kiedyś z tradycyjnych walut i przejdziemy na transakcje bezgotówkowe. Choć do całkowitej rezygnacji z bilonu i banknotów jeszcze długa droga, ekspert uważa, że powinno się ograniczyć emisję niektórych nominałów.

Gotówka traci na znaczeniu. Ekspert popiera usunięcie niektórych nominałów

- Jak można przeczytać na stronie NBP, groszówki wykonane są z mosiądzu manganowego. Koszt produkcji jest wyższy niż ich wartość nominalna. To argument za ograniczeniem emisji [...] Moim zdaniem, należałoby poważnie pomyśleć nad likwidacją 1 i 2 gr, ewentualnie zmniejszyć ich emisję - powiedział doktor Wojciech Świder z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, cytowany przez portal Money.

Klasyki za małe pieniądze. Pojeździsz i podłubiesz pod maską, dla pasjonatówKlasyki za małe pieniądze. Pojeździsz i podłubiesz pod maską, dla pasjonatówCzytaj dalej

Ekspert zwrócił również uwagę na potrzebę podzielności pieniądza, którą gwarantują monety groszowe. Jak jednak zaznaczył, może być ona zbyt duża. Niski nominał służy do dokonywania małych transakcji, problem w tym, że mało kto wykorzystuje monety groszowe, często słysząc w sklepie od ekspedientki, że "będzie winna grosika". Z monet o najniższym nominale zrezygnowały choćby Czechy, Dania, Holandia, Izrael, Rosja czy Szwecja. Dzięki ograniczeniu emisji małych nominałów można oszczędzić nawet 1 procent PKB.

Gotówka coraz mniej popularna

Z kolei Marcin Matyja z Akademii Leona Koźmińskiego w rozmownie z portalem Money zauważył pewnego rodzaju paradoks. Z jednej strony odnotowano wzrost transakcji bezgotówkowych, z drugiej strony Polacy w trakcie pandemii wypłacali więcej pieniędzy z bankomatów. Wynika to z kolei z tego, że pieniądze uznawane były za nośnik bakterii (przez co chętniej płacono kartą), ale jednocześnie dawały poczucie bezpieczeństwa. Stąd prosty podział, płatności - kartą, oszczędności - w gotówce.

Poważny spór na granicy Polski i Czech. Sprawa może trafić do BrukseliPoważny spór na granicy Polski i Czech. Sprawa może trafić do BrukseliCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda telewizji
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Turystki nie wytrzymały, gdy zobaczyły bryczkę z końmi na szlaku. Ich reakcja była natychmiastowa, wszystko się nagrało

W kwestii monet groszowych Matyja zwraca także uwagę na to, jak podchodzą do nich konsumenci. Przykładowo, gdy do pełnej ceny brakuje grosza (np. 1,99), uznajemy, że to "niespełna dwa złote". Płacić nimi zaczynamy, dopiero gdy portfel robi się od nich ciężki, dlatego zdaniem Matyi będą tracić na znaczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ząb wypadł dziennikarce na antenie. Wszystko emitowano na żywo, widzowie nie mogą uwierzyć
  2. Viktorek nie żyje. Lekarze doszli do strasznych wniosków, natychmiast wezwali policję
  3. Życie turystów w Ustce zagrożone. Przeraźliwa sytuacja nie mieści się w głowie. Nieludzkie zachowanie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Większość babć znała moc liści laurowych. Mikstura z nich wcierana we włosy przynosi zaskakujące rezultaty

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News